• region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie

Konferencja iBSG "Save the Baltic Sea" za nami

Konferencja iBSG "Save...
5 września br. w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja, której celem było przypomnienie Posłom do Parlamentu Europejskiego, jak i przedstawicielom Komisji Europejskiej obecnych na sali o wciąż dramatycznej sytuacji wód i osadów Morza Bałtyckiego.

W pierwszym panelu konferencji poświęconym mikroplastikom prelegentem z województwa pomorskiego była profesor Ewa Maria Siedlecka reprezentująca Uniwersytet Gdański oraz Polski Klub Ekologiczny. Profesor Siedlecka podzieliła się z uczestnikami konferencji (ponad 100 osób) wynikami swoich badań. Ich wnioski napawają optymizmem. Nowoczesne oczyszczalnie ścieków są w stanie zneutralizować od 60% do nawet ponad 98% (wg innych badań) mikroplastików obecnych w wodach ściekowych i nie dopuścić do ich przedostania się do środowiska morskiego. - Jesteśmy w stanie walczyć z tego typu zanieczyszczeniami - mówiła profesor. - Potrzeba przede wszystkim edukacji, podnoszenia poziomu świadomości obywateli i zmiany stylu życia. Po stronie naukowców pozostaje rozwój i standaryzacja metod badania próbek mikroplastików obecnych w wodzie i pożywieniu oraz rozwój metod ich eliminowania z wód ściekowych. W dalszej perspektywie wyzwaniem pozostaje znalezienie materiału, który skutecznie wyparłby plastik z rynku - podsumowała swoje wystąpienie profesor Siedlecka. Pozostali paneliści podkreślali także rolę, jaką w zwalczaniu mikroplastików mają do odegrania polityka krajowa poszczególnych państw oraz polityka europejska.

Nie mniej ciekawy był drugi panel konferencji poświęcony obecności w Morzu Bałtyckim substancji niebezpiecznych. W imieniu polskich regionów nadbałtyckich głos zabrał doktor Jacek Bełdowski z Polskiej Akademii Nauk, który zaprezentował cele projektu DAIMON, realizowanego we współpracy z jednostkami z Niemiec, Szwecji, Finalndii, Norwegii, Litwy i Rosji (INTERREG). Celem projektu jest identyfikacja miejsc zatopienia broni chemicznej i konwencjonalnej w Bałtyku po II Wojnie Światowej i opracowanie metodologii klasyfikowania konkretnych skupisk broni jako np. wymagających natychmiastowego reagowania, stabilnych, itd. - Projekt jest potrzebnym preludium do konkretnych działań, jakie docelowo musimy podjąć, czyli do wyjęcia z dna morskiego beczek z bronią chemiczną, które (nota bene) nierzadko się już rozszczelniają. Brakuje nam jeszcze woli politycznej niektórych państw nadbałtyckich, gdzie problem jest szczególnie palący, ale jesteśmy dobrej myśli - powiedział po konferencji doktor Bełdowski.

Gospodyniami konferencji były posłanki do Parlamentu Europejskiego, Miapetra Kumpula-Natri (Finlandia) oraz Gesine Meissner (Niemcy). Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego jako członek nieformalnej grupy iBSG od początku br. brało udział w przygotowaniu konferencji i pełniło rolę jej wspólorganizatora.

Udział Profesor Ewy Marii Siedleckiej w konferencji możliwy był dzięki projektowi  "Zielona Europa - zróbmy to razem" dofinansowanemu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Więcej o projekcie DAIMON

Prezentacja profesor Ewy Marii Siedleckiej

Prezentacja doktora Jacka Bełdowskiego

Inne prezentacje:
1
2
3

Informacja zamieszczona w ramach realizacji projektu
„Zielona Europa – zróbmy to razem” – edukacja jednostek z województwa pomorskiego w zakresie ochrony środowiska i jego zasobów, zagadnień energetycznych oraz zielonego transportu dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Urzęd Marszałkowski PomorskieWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w GdańskuZielona europa