• region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie

Nagroda Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego

Bursztynowy MIeczyk
 

Nagroda Bursztynowego Mieczyka, honorująca organizacje pozarządowe działające na Pomorzu, przyznawana jest od ponad 25 lat. Inicjatorem oraz jej fundatorem był Maciej Płażyński, wojewoda gdański w latach 1990–1996. Od 2010 roku nagroda nosi jego imię. Nagroda Bursztynowego Mieczyka była pierwszym tego typu przedsięwzięciem w skali kraju i stanowi unikalny przykład uznania dla działań organizacji pozarządowych. Jest ona ważnym elementem promującym najlepsze praktyki działania organizacji obywatelskich oraz przykłady dobrej współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi a administracją publiczną. Jest to jednocześnie forma publicznego podziękowania lokalnym działaczom, aktywistom, wolontariuszom za ich trud na rzecz mieszkańców Pomorza i rozwoju regionu.
Nagroda przyznawana jest przez Kapitułę, w skład której wchodzą przedstawiciele Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, organizacji pozarządowych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Europejskiego Centrum Solidarności, Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych oraz laureaci minionych edycji konkursu. Od 2010 roku w pracach Kapituły bierze udział Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”, które wyróżnia organizacje pozarządowe w ramach fundowanej Nagrody Specjalnej.

Co roku Kapituła Nagrody Bursztynowego Mieczyka nagradza najlepsze organizacje z województwa pomorskiego. Poza głównymi nagrodami przyznawane są również wyróżnienia, nagrody specjalne oraz listy gratulacyjne.

Przyznając nagrody i wyróżnienia kapituła bierze pod uwagę, m.in.:

- pomysłowość, innowacyjność rozwiązań,

- włączanie oraz integrowanie w działania wolontariuszy i społeczności lokalnych,

- współpracę również z innymi partnerami, zwłaszcza z sektora publicznego,

- działalność organizacji na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego,

- działalność organizacji na rzecz edukacji ekologicznej i ochrony środowiska.


Laureaci Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia "Pomorskie w Unii Europejskiej":

Author: admin
Podmiot wystawiający dokument :
Data stworzenia: December 12, 2016
Ostatnia aktualizacja: May 25, 2021