• region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie

Nagroda Europa Nostra 2019

Nagroda Europa Nostra...

Zgłoszenia do Nagrody Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego (Europa Nostra Award) tylko do 15 listopada 2018 r.

Historia Nagrody sięga 1978 roku – to wtedy stowarzyszenie Europa Nostra przyznała pierwsze wyróżnienia. O nagrodzie zrobiło się głośno w w 2002 roku, kiedy to Unia Europejska przekazała stowarzyszeniu nadzór nad administracją nagrody, znanej odtąd jako Nagroda Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego – Nagroda Europa Nostra. Głównymi celami programu są:

 • promowanie wysokich i rygorystycznych standardów na polu dziedzictwa kulturowego Europy;

 • stymulowanie wymiany doświadczeń i kompetencji na poziomie ponadnarodowym w tym zakresie;

 • stymulowanie działań i akcji w ramach rozwoju dziedzictwa kulturowego.

Przykładowe projekty, które można zgłaszać do programu to: budynki lub grupa budynków, projekty nowych budynków w obszarach historycznych, parki i ogrody, stanowiska archeologiczne, dzieła sztuki o historycznym znaczeniu czy też projekty digitalizacji dziedzictwa kulturowego.

W poprzednich kilkunastu latach organizacje i osoby fizyczne z 39 krajów nadesłały prawie 3 tysiące zgłoszeń - najwięcej z Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii. Projekty z tych krajów zostawały również najczęściej nagradzane przez jury.

Nagrody przyznawane są w następujących czterech kategoriach:

 • Ochrona dziedzictwa kulturowego

 • Badania naukowe

 • Aktywna działalność na rzecz dziedzictwa kulturowego

 • Edukacja, szkolenia i kampanie informacyjne

Podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się w czerwcu 2019 r. jury nagrodzi certyfikatami i specjalnymi tablicami informacyjnymi z brązu do 30 projektów, z których 7 otrzyma prestiżową nagrodę Grand Prix wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 10 tysięcy euro. Jak co roku, przyznana zostanie również Nagroda Publiczności dla projektu, który wygra głosowanie na stronie internetowej Europa Nostra.

Kryteria, którymi kierują się organizatorzy przy selekcji zgłoszeń i wyborze laureatów są ściśle określone. Jury w szczególności zwraca uwagę na poziom wykonanej pracy i wstępnych badań, zgodność z wartościami artystycznymi, kulturalnymi i społecznymi, lokalizację projektu, jego autentyczność i spójność. Pod uwagę brane są również takie aspekty jak: innowacyjność projektu, jego trwałość, zrównoważenie, prezentacja, wartość edukacyjna oraz sposób finansowania i zarządzania. Co ważne, skala projektu nie ma znaczenia – do nagrody zgłaszać można projekty o znaczeniu typowo lokalnym, jak również te o znaczeniu międzynarodowym.

W poprzednich latach nagrodzone zostały liczne projekty z Polski – m.in. cerkiew w Owczarach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, dwór szlachecki w Tułowicach czy Muzeum w Biskupinie. Z kolei główną nagrodę Grand Prix w kategorii aktywnej działalności na rzecz dziedzictwa kulturowego w 2011 r. otrzymał Szymon Modrzejewski z Nowicy zajmujący się odnową cmentarzy w Bieszczadach i Beskidach.

Oferta jest kierowana m.in. do architektów, rzemieślników, ekspertów ds. dziedzictwa kulturowego, wolontariuszy, szkół, społeczności lokalnych, właścicieli obiektów dziedzictwa kulturowego oraz mediów.

Wszelkie informacje o Nagrodzie oraz link do nadsyłania zgłoszeń znajduje się na stronie organizatora. W przypadku jakichkolwiek pytań organizatorzy zachęcają do kontaktu mailowego.

 
Urzęd Marszałkowski PomorskieWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w GdańskuZielona europa