• region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie

Posłowie do Parlamentu Europejskiego z regionu


Anna Fotyga - Posłanka do Parlamentu Europejskiego
 

Anna Fotyga urodziła się w Lęborku 12 stycznia 1957 roku. W wieku 8 lat wraz z rodzicami przeniosła się do Trójmiasta. Ukończyła ekonomię na Wydziale Handlu Zagranicznego na Uniwersytecie Gdańskim (1981), odbyła staże podyplomowe w Departamencie Pracy Stanów Zjednoczonych i Cornell University w Nowym Jorku (1991), a także uczestniczyła w programach podyplomowych organizowanych przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (1995) oraz Krajowej Szkole Administracji Publicznej wspólnie z duńską szkołą Administracji Publicznej (2000).

Karierę rozpoczęła w Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, gdzie była odpowiedzialna za sprawy zagraniczne. Po zdelegalizowaniu ruchu przez komunistów pracowała jako prywatny nauczyciel języka obcego i redaktor niezależnego wydawnictwa. Powróciwszy do pracy w „Solidarności” stała się bliskim współpracownikiem wiceprzewodniczącego związku Lecha Kaczyńskiego.

9 maja 2006 r. prezydent Kaczyński mianował ją na stanowisko ministra spraw zagranicznych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicz. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku. Utrzymała je w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, ponadto została przewodniczącym Komitetu Integracji Europejskiej.

W 2011 w wyborach parlamentarnych uzyskała mandat poselski z okręgu gdańskiego. W 2014 z powodzeniem kandydowała z listy PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Została wybrana na przewodniczącą parlamentarnej Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE). W 2019 ponownie wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach tych uzyskała poparcie 160 517 głosujących, utrzymując mandat europosła na kolejną kadencję.

http://fotyga.pl/

                                                                                     
                                                                     Janusz Lewandowski - Poseł do Parlamentu Europejskiego
 

Janusz Lewandowski urodził się w Lublinie 13 czerwca 1951 roku. W 1970 roku przeporwadził się do Sopotu w celu rozpoczęcia studiów z kierunku transport morski na Uniwersytecie Gdańskim. Uzyskał tytuł zawodowy magistra (w 1974) oraz następnie stopień naukowy doktora (w 1984) na Uniwersytecie Gdańskim. Był nauczycielem akademickim na UG w latach 1974–1983. Później pracował w Polskich Liniach Oceanicznych, był wykładowcą na amerykańskim Uniwersytecie Harvarda, zakładał Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku, gdzie obecnie pełni funkcję przewodniczącego rady fundatorów tego instytutu. W 1988  był współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Pełnił funkcję ministra przekształceń własnościowych w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego i Hanny Suchockiej. Był też posłem I, III i IV kadencji Sejmu.

W wyborach europejskich z 13 czerwca 2004 został wybrany w okręgu gdańskim. Przez 2,5 roku był przewodniczącym komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, następnie objął funkcję jej wiceprzewodniczącego. W wyborach w 2009 roku skutecznie ubiegał się o reelekcję.

W 2009 roku został nominowany przez rząd na polskiego komisarza ds. programowania finansowego i budżetu w komisji Jose Barosso.

W 2014 r. ponownie został wybrany do Parlamentu Europejskiego. W związku z tym 1 lipca 2014 odszedł ze stanowiska w KE.

W 2019 r. wystartował ponownie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, z pierwszego miejsca na liście Koalicji Europejskiej. Uzyskał poparcie 120 990 wyborców i utrzymał mandat europosła na kolejną kadencję. 

http://januszlewandowski.pl/


Magdalena Adamowicz - Posłanka do Parlamentu Europejskiego
 

Magdalena Adamowicz urodziła się 10 kwietnia 1973 r. w Słupsku.  Jest prawniczką i wykładowczynią Uniwersytetu Gdańskiego,  specjalizująca się w prawie morskim.

Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku. Następnie ukończyła prawo na Uniwersytecie Gdańskim, po czym odbyła aplikację radcowską. W 2003 uzyskała stopień doktora nauk prawnych i rozpoczęła pracę jako adiunkt w Katedrze Prawa Morskiego UG. Jest absolwentką Szkoły Prawa Angielskiego i Europejskiego organizowanej przez Uniwersytet Cambridge i Szkoły Prawa Niemieckiego organizowanej przez Uniwersytet Fryderyka Wilhelma w Bonn. W 2013 ukończyła studia podyplomowe Master of Business Administration realizowane we współpracy z University of Northampton i Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku, gdzie uzyskała tytuł MBA. 

W latach 1999–2019 była żoną tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza, Prezydenta Gdańska. 

W 2019 r. wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego z drugiego miejsca w okręgu nr 1 z listy Koalicji Europejskiej. Uzyskała poparcie 199 591 wyborców, czyli 24,12% i z najwyższym wynikiem w okręgu uzyskała mandat europosła.

https://adamowiczmagdalena.pl/

Author: KR
Podmiot wystawiający dokument :
Data stworzenia: December 12, 2014
Ostatnia aktualizacja: March 25, 2021