• region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie
 • region pomorskie
  region pomorskie

Województwo Pomorskie

Województwo pomorskie, położone w północnej części Polski, jest jednym z najatrakcyjniejszych i najlepiej rozwijających się regionów kraju. Z racji swojego położenia nad Morzem Bałtyckim (długość linii brzegowej 316 km), Pomorskie oferuje doskonałe warunki do wypoczynku i rozrywki. Jednocześnie, dzięki wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej i ogromnej liczbie specjalistów kształconych na lokalnych uniwersytetach, Pomorskie staje się miejscem, w którym inwestorzy coraz częściej lokują swój kapitał.

zamek w malborkuWydarzenia historyczne, jakie miały miejsce w tym regionie pozostawiły trwały ślad we współczesnej historii Polski i Europy. Trasa zamków gotyckich wciąż pozostaje znakiem krzyżackich czasów i potęgi ich państwa. W odległości zaledwie ok. 42 km od stolicy regionu Gdańska znajduje się średniowieczny Zamek w Malborku, najsławniejsza budowla tego regionu i największy kompleks zamkowy na świecie. Kolejnym miejscem o historycznym znaczeniu jest Westerplatte – w miejscu gdzie zaczęła się II Wojna Światowa stoi dziś pomnik Obrońców Wybrzeża symbolizujący samotną polską walkę i odważny opór przed wojennym agresorem. Innym miejscem o wartości historycznej jest stocznia Gdańska, gdzie w sierpniu 1980 wybuchł strajk robotniczy, który umożliwił powstanie Solidarności, czyli pierwszego wolnego związku zawodowego utworzonego w czasach komunizmu. Solidarność wraz ze swoim przywódcą Lechem Wałęsą - późniejszym zdobywcą pokojowej nagrody Nobla - przyczyniła się do upadku ZSRR i zakończenia „zimnej wojny” w Europie.

Obecnie kultura Pomorza prezentuje niesamowitą mieszankę tradycji i nowoczesnych trendów. Głównymi przedstawicielami bogatej sztuki regionalnej i oryginalnej tradycji są tu liczni Kaszubi, czyli zachodniosłowiańska grupa etniczna posiadająca własną kulturę i język. Z drugiej strony Pomorze jest mekką dla odbiorców nowoczesnej kultury - filmu, teatru, street artu czy festiwali muzycznych. Wśród tych licznych festiwali, najbardziej prestiżowe to: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwal Muzyczny w Sopocie i Sopot TOP Trendy Festiwal, Open’er Festiwal, Festiwal Szekspirowski, Gdynia Summer Jazz Festiwal i wiele innych.

Najbardziej wymagającym turystom Pomorskie może zaoferować nadzwyczajne i intrygujące miejsca do odwiedzania. Zostaną oni oczarowani ruchomymi wydmami w Słowińskim Parku Narodowym, akwarium w Gdyni, molo w Sopocie, najdłuższymi plażami w Europie oraz pięknymi jeziorami i rzekami. Entuzjaści aktywnego wypoczynku będą usatysfakcjonowani doskonałymi warunkami do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu, kajakarstwa, żeglugi oraz pieszych wędrówek i kolarstwa.

Kamieniczki Długiego TarguPomorskie zapewnia nie tylko rozrywkę i wypoczynek, ale też gwarantuje wspaniałe możliwości edukacyjne polskim i zagranicznym studentom. Mają oni tutaj do wyboru wiele cenionych uczelni m.in. Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Medyczny czy Akademię Morską w Gdyni. Naukowcy i wszystkie osoby zainteresowani popularyzacją nauki mogą poczuć się jak w domu w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, prowadzającym badania w dziedzinie biotechnologii, ochrony środowiska, ICT i wzornictwa przemysłowego lub też w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym aktywnym w takich dziedzinach jak IT, telekomunikacja, nanotechnologia, ochrona środowiska, biotechnologia, przemysł spożywczy czy chemia farmaceutyczna.

Potencjał ekonomiczny regionu jest ponadto związany z przemysłem stoczniowym, rafineryjnym, maszynowym, meblowym oraz usługami portowymi. Porty morskie w Gdańsku i Gdyni, dwa największe porty w rejonie morza Bałtyckiego, oferują możliwości rozwoju różnego typu produkcji i usług. Warto wspomnieć, że w Pomorskim inwestują m.in. Lotos (Gdańsk), Reuters (Gdynia), Sea Invest (Gdańsk), Intel czy IBM (Gdańsk), Axiom (Gdańsk), International Paper (Kwidzyn).

Na poziomie międzynarodowym Pomorskie odgrywa aktywną rolę w budowaniu współpracy pomiędzy bałtyckimi regionami. Znajduje się tutaj prawie 30 konsulatów - generalne, honorowe i agencje konsularne. Z roku na rok zwiększa się także dostępność transportowa regionu – gotowy jest już „pomorski” odcinek autostrady A1 oraz następuje intensywna rozbudowa lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. W 2012 roku w Gdańsku, na stadionie  PGE Arena (dziś ENERGA Gdańsk), odbyły się mecze piłkarskich mistrzostw Europy – EURO 2012.

Author:
Podmiot wystawiający dokument :
Data stworzenia: December 12, 2014
Ostatnia aktualizacja: June 30, 2021