Uwaga
Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.
Słownik solidarności: Protest, Nadzieja, Wolność to performance wideo stymulujący refleksję na temat tego, co znaczy być i działać razem.
W związku ze zbliżającymi się obchodami 40-lecia ruchu „Solidarność”, Instytut Polski w Brukseli, we współpracy z Biurem Regionalnym Województwa Pomorskiego w Brukseli, działającym w ramach Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej” realizuje Słownik solidarności – cykl filmów wideo, będących współczesną interpretacją idei i wartości fundamentalnych dla ruchu „Solidarność.”
Projekt inauguruje Adrian „Lipskee” Lipiński, związany z Gdańskiem, tancerz, aktywista, pionier kultury ulicznej i promotor poppingu w Polsce. W swojej pracy, Lipiński wykorzystuje taniec i ruch jako metodę zaangażowania społecznego, pracując przede wszystkim z młodzieżą.
Do Słownika solidarności Lipiński wprowadza trzy pojęcia: protest, nadzieja i wolność. Jego performance łączy poetykę tańca ulicznego z pamięcią krajobrazu miejskiego. Artysta występuje w miejscach naładowanych symbolicznie, takich jak Sala BHP i tereny Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, które wpisane są w historię polskich ruchów opozycyjnych lat 80. Poprzez ruch, Lipiński aktywizuje idee protestu, nadziei i wolności, oferując w ten sposób niewerbalne odczytanie podstawowych wartości społeczeństwa demokratycznego, wyrażonych poprzez lokalne i indywidualne historie.
W nawiązaniu do najważniejszych wydarzeń roku 1980 w Polsce, filmy zostaną opublikowane na platformach Instytutu Polskiego i instytucji partnerskich, kolejno: 14 i 30 sierpnia („Protest”, „Nadzieja”) i 17 września („Wolność”).
Słownik solidarności: Protest, Nadzieja, Wolność
Performance: Adrian „Lipskee” Lipiński
Muzyka: Kamil „Polan” Polański
Kamera i montaż: Artur Makowski
Produkcja: Instytut Polski w Brukseli
Dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej” w ramach którego działa Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli.
Instytut Polski w Brukseli dziękuje Stoczni Cesarskiej, Muzeum Sali BHP, a także Fundacji Społecznie Bezpieczni za pomoc w realizacji Projektu.
Informacje praktyczne:
Kiedy:
14 sierpnia „Protest”, 30 sierpnia „Nadzieja”, 17 września „Wolność”
Gdzie:
www: https://instytutpolski.pl/brussels/en/2020/08/08/glossary-of-solidarity/
https://pomorskieregion.eu/
Facebook: https://www.facebook.com/polishinstitutebrussels/
https://www.facebook.com/pg/POMORSKIE.Regional.EU.Office/
Instagram: https://www.instagram.com/polishinstitutebrussels/
Twitter: https://twitter.com/PLInst_Brussels
https://twitter.com/pomorskie_eu
Youtube: https://youtu.be/sv89NmkoAk0
https://www.youtube.com/channel/UC6Y3wnh7l9Fs9PSnSrKj2Jg
Osoby do kontaktu:
Anna Smolak, sztuki wizualne
Anna.smolak@instytutpolski.org
Tel.: +32 (0) 2 554 06 91
Justyna Gajko-Berckmans, Komunikacja, PR (jęz. pl, ang, fr, nl)
justyna.gajko@instytutpolski.org
Tel.: +32 (0) 2 554 06 95
Informacja prasowa – Instytut Polski w Brukseli