Do 31 października można zgłaszać kandydatów do Nagrody im. Pawła Adamowicza, przyznawanej osobom i organizacjom promującym wolność i solidarność, równość, zwalczającym dyskryminację i nietolerancję, mowę nienawiści i ksenofobię.
Nominować można osoby i organizacje z całego świata, działające aktywnie lokalnie lub regionalnie na rzecz wolności, równości i solidarności.
Kandydatury mogą przedstawić:
– grupy dziesięciu członków Europejskiego Komitetu Regionów, zastępców lub posłów do Parlamentu Europejskiego;
– miasta należące do Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN) lub jego organy przedstawicielskie (decyzja podpisana przez przewodniczącego zgromadzenia lub burmistrza);
– rady miejskie lub regionalne (decyzja podpisana przez przewodniczącego zgromadzenia lub burmistrza);
– organizacje międzynarodowe (zgłoszenie podpisane przez osobę na kierowniczym stanowisku);
– 10-osobowe grupy członków Europejskiego Komitetu Regionów i Parlamentu Europejskiego
– krajowe stowarzyszenia władz lokalnych i regionalnych.
Szczegóły i niezbędne formularze (w języku angielskim) dostępne są na stronie Europejskiego Komitetu Regionów oraz w broszurze załączonej poniżej.
Ogłoszenie laureata IV edycji konkursu nastąpi 14 stycznia 2025, w rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, a jej uroczyste wręczenie zaplanowano podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów na przełomie stycznia i lutego 2025 roku.
Nagroda im. Pawła Adamowicza została ustanowiona w 2021 roku przez Europejski Komitet Regionów, Międzynarodową Sieć Miast Schronienia (ICORN) i miasto Gdańsk. Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania tych, którzy z odwagą przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii oraz promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe.