Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

9 maja przypada 65 rocznica podpisania Deklaracji Schumana. Właśnie tego dnia obchodzimy również Dzień Europy, który ma na celu świętowanie pokoju i jedności, których budowanie rozpoczęło właśnie to wydarzenie przed laty. Przez ponad pół wieku od Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali i 6 członków tej wspólnoty przeszliśmy długą drogę do obecnej Unii Europejskiej z 28 państwami członkowskimi.

W ramach obchodów tego święta instytucje europejskie zorganizowały Dzień Otwartych Drzwi. 2 maja w Strasburgu oraz 9 maja w Brukseli i Luksemburgu będzie można uczestniczyć w debatach, koncertach i innych wydarzeniach otwartych dla wszystkich chętnych.

W całej Polsce można również uczestniczyć w Dniach Otwartych Funduszy, podczas których uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z projektami. Specjalnie stworzona z okazji tego strona internetowa umożliwia zapoznanie się z programem, godzinami otwarcia oraz mapkami ułatwiającymi dojazd.

Inną formę świętowania przyjęła Gdynia, która organizuje 9 maja Bieg Europejski. Do pokonania uczestnicy mają 10 kilometrów, natomiast kibice oraz wszyscy chętni mogą skorzystać z innych przygotowanych atrakcji. Organizatorzy zapewnili również konkursy, z których zasadami warto się zapoznać wcześniej na stronach dotyczących wydarzenia.

Podczas imprezy obecne będzie również Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”. Na naszym stanowisku na pewno będzie można znaleźć gadżety, informatory, a nasi przedstawiciele chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania związane z naszą działalnością oraz pytania o samą Unię Europejską.