Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

W dniach 6-7 grudnia 2012 Brukselę odwiedzili pracownicy Biura Rozwoju Gdańska, zainteresowani tematyką architektury i planowania miasta. Pierwszego dnia goście mieli okazję spotkać się z posłem do Parlamentu Europejskiego Janem Olbrychtem, przewodniczącym intergrupy URBAN. Podczas spotkania rozmawiano o tym, jak prawidłowo i na duża skalę prowadzić konsultacje społeczne dotyczące rozwoju miasta oraz jak dobrze zaplanować i gospodarować przestrzenią miejską.

Po krótkiej przerwie na lunch uczestnicy wizyty udali się do biura architektonicznego AgwA, aby obejrzeć wystawę pt. „Praktyka Architektury”, a następnie odwiedzili Międzynarodowe Centrum Urbanistyki, Architektury i Krajobrazu (CIVA). W Centrum gości powitał jego dyrektor Christophe Pourtois, który opowiedział o głównych zadaniach i sukcesach placówki.

By dobrze i ciekawie zakończyć dzień, pracownicy Biura Rozwoju Gdańska udali się do Komisji Europejskiej, na spotkanie z Władysławem Piskorzem – szefem Wydziału ds. Spójności Terytorialnej i Rozwoju Miast w Komisji Europejskiej. Podczas spotkania rozmawiano o przyszłorocznych planach Biura Rozwoju Gdańska oraz możliwości ich dofinansowania z Unii Europejskiej.

Drugi dzień pobytu naszych gości w Brukseli zaczął się od spotkania z Anną Drążek – Dyrektor Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego. Następnie goście wzięli udział w spotkaniu dotyczącym koncepcji „Smart Cities and Communities” . Jest to partnerstwo w obszarze energii, transportu, informacji i komunikacji. Kolejnym punktem programu było spotkanie z Joanną Held ze Stałego Przedstawicielstwa Polski w Unii Europejskiej i rozmowa na temat polityki miejskiej w ramach polityki spójności.

Pobyt grupy w Brukseli zakończył się uczestnictwem w posiedzeniu Komisji Polityki Spójności Terytorialnej COTER Komitetu Regionów.