Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Postępująca degradacja środowiska (zanieczyszczenia wód, gleby, atmosfery, zmiany klimatyczne) sprawia, że przy wyborze paliwa bardzo istotne są względy ekologiczne.

Wśród trzech używanych powszechnie paliw pierwotnych – węgla, oleju opałowego i gazu ziemnego, to właśnie gaz jest źródłem energii najbardziej przyjaznym dla środowiska.

W celu promowania i popularyzowania użycia gazu jako paliwa w transporcie, w dniach 3-19 października odbył się Blue Corridor NGV Rally 2013, podkreślający zalety tego paliwa.

Rajd pojazdów napędzanych gazem ziemnym Niebieskim Korytarzem, liczącym ponad 4000 km, wyruszył z St. Petersburga w Rosji do Narva w Estonii. Po drodze konwój zatrzymywał się w Petersburgu, Wyborg , Helsinkach, Turku, Sztokholmie, Jönköping, Göteborg, Kopenhadze, Hamburgu, Świnoujściu, Gdańsku, Obwodzie Kaliningradzkim, Kłajpedzie, Jelgava, Rydze i Talinie. W każdym z miast odbywały się pokazy najnowszych technologii transportowych oraz panele dyskusyjne przedstawicieli przemysłu, polityków, ekologów i miłośników motoryzacji.

Zdjęcia oraz film z wizyty w Gdańsku można zobaczyć tutaj.

Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu o użyciu gazu w transporcie morskim.