W dniach 4 - 6 czerwca w mieście Aarhus w Dani odbyły się drugie warsztaty w ramach projektu "Creative Circular Cities" - Business Lab, podczas których sześć miast biorących udział w projekcie pracowało nad udoskonaleniem swoich pilotaży w celu stworzenia modeli biznesowych o obiegu zamkniętym dzięki wsparciu CCSI.

Dynamiczne trzydniowe warsztaty poprowadził doradca ds. zrównoważonego biznesu Jasper Steinhausen, a wraz z nim dyrektor partnerstwa „Trace” Anette Juhl, behawiorysta Pelle Guldborg Hansen i lider stowarzyszenia „Rethink Human Being” Christian Dietrichsen, którzy wygłosili inspirujące przemówienia i poprowadzili sesje eksperckie.

„Jeśli chcesz wywierać wpływ, rozwiązuj problemy biznesowe” – powiedział Jasper Steinhausen na temat zasadniczego sposobu myślenia o gospodarce o obiegu zamkniętym. Podkreślił również znaczenie współpracy i pomocy firmom w zmianie ich podejścia, aby stały się bardziej ekologiczne.

Pomimo wielu duńskich wysiłków na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, jak dotąd Dania jest tylko w 4% krajem o obiegu zamkniętym, powiedziała Anette Juhl, dyrektor partnerstwa Trace, które zrzesza 90 publicznych i prywatnych instytucji oraz firm w celu pracy nad wspólnymi projektami koncentrującymi się na gospodarce o obiegu zamkniętym w przemyśle tworzyw sztucznych i tekstylnym. Anette podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat prowadzenia partnerstwa, podkreślając znaczenie znalezienia synergii między różnymi projektami i „grania z tymi, którzy chcą grać z tobą”.

Pelle Guldborg Hansen zapoznał uczestników z behawioralnymi spostrzeżeniami i podejściami do „szturchania” oraz doradził, aby „nie tworzyli zmian w zachowaniu poprzez zmuszanie kogokolwiek”, ale raczej poprzez różne formy sygnalizacji. Jeśli chcemy wpłynąć na zachowanie ludzi, musimy zidentyfikować wzorce zachowań i znaleźć „małe rzeczy, w których ludzie mogliby zrobić coś innego”, powiedział Pelle.

Christian Dietrichsen przedstawił koncepcję „wewnętrznego zrównoważonego rozwoju”, podkreślając, że zmiany zewnętrzne wymagają wewnętrznej transformacji, i rzucił wyzwanie partnerom projektu, kwestionując podstawowe wartości pilotów inkubacji biznesu jako sposób na określenie biznesplanu.

Podczas warsztatów lokalne podmioty z Danii, które koncentrują się na rozwiązaniach cyrkularnych, zaprezentowały swoje pomysły, produkty i modele biznesowe, a jedną z głównych atrakcji była sukienka z przędzy mlecznej zaprojektowana przez Amalie Ege. Partnerzy projektu z Gdyni, którzy pracują nad platformą zbiórki odpadów wielkogabarytowych, mogli zainspirować się platformą „The Upcycle” – łączącą firmy z nadwyżkami materiałów z firmami, które mogą je wykorzystać. Partnerzy projektu mogli również zapoznać się z rozwiązaniem Reusable Cup – systemem kaucji za kubki do kawy, który jest obecnie testowany w Aarhus.

Firma „Noeje” zaprezentowała swoje designerskie meble, które są produkowane we współpracy z lokalnymi rzemieślnikami i dostawcami, natomiast „I tråd med Verden” podzieliła się swoim społecznym modelem biznesowym – produkuje ubrania i akcesoria z resztek tekstyliów i zatrudnia kobiety, które cierpiały na depresję i chcą wrócić na rynek pracy.

„Creative Circular Cities” jest współfinansowany przez unijny program Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 w celu promowania transformacji do gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie lokalnym poprzez zaangażowanie podmiotów kultury i sektorów kreatywnych.