Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

W dniu 28 lutego 2019 roku w zorganizowaliśmy w Gdańsku debatę pt. „Europa pod Polskim Niebem – polityka spójności i wybory do Parlamentu Europejskiego”.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Blisko 90 osób zgromadziło się w sali Polskie Niebo, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego – przedstawiciele Zarządu Województwa Pomorskiego oraz Sejmiku Województwa Pomorskiego, samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych, pomorskich szkół w tym uczniowie liceów.

Spotkanie otworzył pan Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Członek Komitetu Regionów, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej”. W swym wystąpieniu Marszałek Struk przypomniał o zbliżającym się terminie wyborów do Parlamentu Europejskiego – 26 maja br., oraz zachęcił słuchaczy do włączenia się w promocję udziału w wyborach na rzecz zwiększenia frekwencji. Następnie Marszałek podkreślił rolę członkostwa Polski w Unii Europejskiej, bez którego dynamiczne przemiany, w naszym regionie nie byłyby możliwe, oraz znaczenia polityki spójności, dzięki której Unia Europejska może realnie konkurować na arenie międzynarodowej. Kończąc, Marszałek zaprosił uczestników do kontaktu z pracownikami  Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej”, wspierającego pomorskie samorządy, uczelnie, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorców zaangażowanych w rozwój naszego regionu zainteresowanych budowaniem międzynarodowych partnerstw projektowych, nawiązaniem współpracy z partnerami zagranicznymi.

Następnie głos zabrał pan Janusz Lewandowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego. Przybliżył słuchaczom ideę Parlamentu Europejskiego i mechanizmy jego funkcjonowania. Skupił się także na wartościach obywateli Unii Europejskiej.

Z kolei prof. UAM dr hab. Beata Przybylska-Maszner, ekspert Team Europe, opowiedziała o historii Parlamentu Europejskiego, przemianom jakim ulegał, przybliżyła znaczenie i funkcje PE, przedstawiła zasady wyboru eurodeputowanych oraz podkreśliła znaczenie wysokiej frekwencji przekładającej się na liczbę europosłów wybranych z danego okręgu wyborczego.

Pani Maia Mazurkiewicz, reprezentująca Front Europejski, przybliżyła idee przyświecające działaniom tego ruchu społecznego. Przedstawiła fragment wyników badania przeprowadzonego przez FE analizującego opinie Polaków na temat Unii Europejskiej. Pełne wyniki badania zostaną opublikowane w kwietniu br. 
Pani Mazurkiewicz zaprezentowała szereg działań i inicjatyw podejmowanych przez Frontu Europejskiego w dziedzinie walki z dezinformacją nt. Unii Europejskiej – Wojownicy Klawiatury oraz w obszarze mobilizacji zwolenników integracji europejskiej wokół m.in. aktywności na rzecz zwiększenia frekwencji w nadchodzących wyborach do PE.
 

W drugiej części spotkania prelegenci zostali zaproszeni do dyskusji moderowanej przez p. Dorotę Sobieniecką-Kańską – dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. Słuchacze chętnie zadawali pytania prelegentom.

Po debacie, wszyscy zainteresowani mieli możliwość bliższego poznania fresku „Niebo Polskie” i zwiedzania z przewodnikiem, p. Marcinem Szumnym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Podczas spotkania trwała promocja kampanii „Tym razem głosuję!”, każdy mógł zapoznać się z dostępnymi materiałami i zabrać je ze sobą. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja br.  Zachęcamy do dołączenia do społeczności i wsparcia działań zachęcających innych do głosowania. Zarejestruj się na www.tymrazemglosuje.eu ! #tymrazemglosuje

Debata została zrealizowana w ramach cyklu „Przyszłość Europy” zainicjowanego przez Europejski Komitet Regionów. #FutureofEurope #PrzyszłośćEuropy

Dziękujemy prelegentom i gościom za udział w debacie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.