Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Dlaczego współpracujemy w regionie Morza Bałtyckiego? Jaki jest cel tej współpracy? W co wierzymy, kiedy promujemy ideę współpracy w regionie?

To tylko niektóre pytania przyświecające sesji pt. „Communicating Baltic Sea Region cooperation as simple as possible- but not simpler”, zorganizowanej w ramach 26. Konferencji BSSSC w Gdańsku przez projekt Let’s Communicate!

Celem sesji było wydobycie sedna współpracy bałtyckiej i przekształcenie go na konkretne komunikaty promujące Strategię EU dla Regionu Morza Bałtyckiego (SUERMB/ EUSBSR).

Po krótkim wystąpieniu wprowadzającym, nawiązującym do teorii Złotego Kręgu Simona Sinek’a, które miało na celu zainspirować uczestników, Marcin Nowicki –moderator sesji, zaprosił do dyskusji czterech panelistów: Kristę Taipale, szefową Dep. Spraw Europejskich w regionie Helsinki-Uusimaa oraz szefową Biura Regionalnego w Brukseli, Darijusa Valiucko – menadżera projektów w ateneKOM, Laurę Melne z łotewskiego Sekretariatu VASAB oraz Raul’a Malk’a, estońskiego koordynatora narodowego SUERMB, którzy wcielając się w  różne role musieli tłumaczyć ideę współpracy bałtyckiej i Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego różnym odbiorcom.

Poznaliśmy w ten sposób Kristę – nowoczesną, pracującą mamę, Dariusza – biznesmena w średnim wieku prowadzącego interesy za granicą, Laurę – urzędniczkę zajmującą się kwestiami edukacji oraz Raula – emeryta lubiącego podróże. Każda z tych osób próbowała jak najprościej opowiedzieć o korzyściach ze współpracy w regionie i przekonać swoich sąsiadów, przypadkowych towarzyszy, kolegów, czy członków rodziny do włączenia się w idee promowane przez SUERMB.

Sesja pokazała, iż mimo wielu korzyści, które przynosi współpraca bałtycka, bardzo trudno jest ją komunikować. Trudny, urzędniczy język, pełen akronimów, nadmierne skupianie się na detalach i „technikaliach”, brak jasnych i prostych przekazów oraz zapominanie, że „ludzie od komunikacji’ są tylko ‘moderatorami komunikacji’ to tylko kilka problemów, zidentyfikowanych przez panelistów.

Pod koniec sesji swoje postulaty i pomysły na skuteczną komunikację SUERMB i jej celów przedstawili reprezentanci młodzieży.