Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

W dniach 20-22 września odbył się cykl spotkań oraz warsztatów w ramach EU Design Days 2016. Podczas tegorocznej edycji pod hasłem Innowacja zaczyna się od projektu: przyszłość jest teraz organizatorzy przygotowali trzy dni spotkań z designerami, przedstawicielami z sektora przemysłu kreatywnego, profesorami z uniwersytetów, ekspertami w dziedzinie PR oraz członkami Komisji Europejskiej. Prelegenci uczestniczący w spotkaniach pochodzili z Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii, Niemiec, Francji oraz Włoch. Uczestnicy mogli wziąć udział w siedmiu spotkaniach, a także uczestniczyć w spotkaniach networkingowych dających możliwość nawiązania kontaktów na poziomie europejskim.

Pierwszy dzień bezpłatnych warsztatów poświęcony był tematom: design jako strategiczne narzędzie wspierające regionalny rozwój, design w gospodarce o obiegu zamkniętym, miejska produkcja oraz design – rzemiosło lokalne. Głównym celem wykładów była wymiana informacji i know-how na temat innowacji w zakresie designu, które obecne są przede wszystkim na poziomie lokalnym oraz regionalnym.

Drugiego dnia odbyła się sesja plenarna w salonie BMW Brand Store. Referenci z różnych krajów podzielili się własnymi doświadczeniami i osiągnięciami w obszarze designu oraz technologii. Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano znaczenie instytucji edukacyjnych w promowaniu oraz nauczaniu designu i kultury w szkołach. W oparciu o wielki sukces programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców (z ang. Erasmus for Young Entrepreneurs) prelegenci zaproponowali nową inicjatywę – Erasmus dla młodych projektantów. Ponadto w czasie sesji plenarnej poruszono tematy związane z przemysłem kreatywnym oraz designem w gospodarce o obiegu zamkniętym, transporcie, energii, technologii, przemyśle spożywczym oraz sektorze zdrowia. Jedną z ciekawszych prezentacji było wystąpienie Matthew Thompson’a z Cornwall Food Foundation and Fifteen, które dotyczyło innowacyjnych metod szkolenia pracowników restauracji w ramach Jamie Oliver’s Fifteen Apprentice Programme.

Podczas ostatniego dnia wydarzenia EU Design Days uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach z zakresu pisania wniosków projektowych. Ponadto prelegenci przedstawili wszystkie wnioski projektowe w ramach programu ramowego H2020 dla ekspertów w dziedzinie projektowania.

Organizatorem całego wydarzenia była sieć ERRIN. Uczestnictwo w Europejskich Dniach Designu z pewnością dało możliwość wszystkim uczestnikom poszerzenia ich wiedzy na temat designu oraz roli projektowania w sektorze usługowym jak i przemysłowym.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalniej stronie EU Design Days. Zapraszamy za rok!