Uwaga
Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.
W tym celu Komisja przyjęła 31 maja br. długoterminową strategię, której celem jest przekształcenie tych wyzwań w szanse i wprowadzenie do roku 2025 inteligentnej, sprawiedliwej społecznie i konkurencyjnej mobilności. UE będzie stymulować ten proces za pomocą prawodawstwa i środków wspierających, w tym inwestycji w infrastrukturę, badania naukowe i innowacje. Dzięki temu to w Europie zostaną opracowane i wprowadzone najlepsze ekologiczne, połączone i zautomatyzowane rozwiązania w zakresie mobilności, pojazdy i wyposażenie.
Strategii towarzyszy pierwsza seria 8 wniosków ustawodawczych dotyczących transportu drogowego. Wnioski doprowadzą do poprawy funkcjonowania rynku przewozów drogowych oraz warunków socjalnych i zatrudnienia pracowników. Pierwsza partia 8 wniosków zostanie uzupełniona w ciągu najbliższych 12 miesięcy o inne propozycje, w tym normy dotyczące emisji na okres po 2020 r. dla samochodów osobowych i dostawczych, a także pierwsze normy emisji dla pojazdów ciężkich, będące następstwem dzisiejszego wniosku dotyczącego monitorowania emisji CO2 i zużycia paliwa przez pojazdy ciężkie oraz sprawozdawczości w tym zakresie. Wnioski te przyczynią się do stymulowania innowacji, poprawy konkurencyjności, zmniejszenia emisji CO2, poprawy jakości powietrza i zdrowia publicznego oraz zwiększenia bezpieczeństwa transportu.
Komisja Europejska uruchomiła także narzędzie internetowe, gdzie na bieżąco można śledzić rozwój strategii dot. transportu drogowego – Road initiatives web tool.
Arkusze informacyjne, które w przystępny sposób opisują główne założenia strategii:
- Arkusz informacyjny: Europa w ruchu – przegląd
- Arkusz informacyjny: Mobilność ekologiczna
- Arkusz informacyjny: Mobilność konkurencyjna i sprawiedliwa społecznie
- Arkusz informacyjny: Mobilność połączona
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/transport/home_en
Źródło: Komisja Europejska – Komunikat prasowy, Europa w ruchu: Komisja podejmuje działania na rzecz czystej, konkurencyjnej i połączonej mobilności.
„Zielona Europa – zróbmy to razem” – edukacja jednostek z województwa pomorskiego w zakresie ochrony środowiska i jego zasobów, zagadnień energetycznych oraz zielonego transportu
dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku