Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Już prawie 1600 samorządów lokalnych z 42 krajów Unii Europejskiej zgłosiło swój udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, który potrwa od 16 do 22 września. 
W tym czasie Komisja Europejska zwraca szczególną uwagę na stosowanie innowacyjnych rozwiązań współczesnych problemów związanych z transportem w miastach, co może w znacznym stopniu przyczynić się do realizecji celów UE w zakresie klimatu i obniżenia emisyjności. 

Jak co roku nie zabraknie Dnia Bez Samochodu, podczas którego niektóre części miast zostaną zamknięte dla ruchu pojazdów silnikowych. W ich miejsce powstaną specjalnie wyznaczone stefy wyznaczone wyłącznie dla ruchu pieszych, rowerzystów, środków transportu publicznego i czystych ekologicznych pojazdów (np. samochodów elektrycznych). Szczególne znaczenie będą miały imprezy towarzyszące w całej Europie, których celem będzie zaprezentowanie inspirujących i innowacyjnych środków, zachęcających do przemieszczania się pieszo, na rowerze czy transportem publicznym.

Europejski Tydzień Mobilności ma na celu popularyzowanie unijnej polityki w dziedzinie transportu, zmiany klimatu, efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju miast. Jego przesłanie trafia do ok. 170 mln ludzi w Europie i poza nią.

Dodatkowe informacje można znaleźć także na stronie Ministerstwa Środowiska.