Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Komisja Europejska ogłosiła wyniki konkursu Europejska Stolica Innowacji 2017 (iCapital). Nagroda w wysokości 1 000 000 euro ufundowana z unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020 trafiła do Paryża. Wyróżnione zostały również Tallin (Estonia) i Tel Awiw (Izrael), otrzymując po 100 000 euro.

Carlos Moedas, komisarz ds. badań, nauki i innowacji, ogłosił wyniki 7 listopada br. na Web Summit w Lizbonie. Wręczenie nagród odbyło się podczas największej na świecie, corocznej tech conference. W swoim przemówieniu Carlos Moedas zaznaczył, iż miasta nie są definiowane przez ich wielkość i populację, ale przez szerokość wizji i władzę daną im przez obywateli. Podkreślił również, że wybitne osiągnięcia wszystkich uczestników konkursu są doskonałym przykładem istotnego znaczenia ekosystemów innowacyjnych i zaangażowania obywateli w Europie.

Paryż jest miastem, w którym istnieje największy campus start-upów na świecie – Stacja F. Znajduje się w niej ponad 1 000 start-upów oraz firmy takie jak, Microsoft i Facebook. Ponadto miasto przeznacza 5% swojego budżetu na projekty proponowane i realizowane przez obywateli. Projekt Reinventing Paris jest dobrym przykładem tego, w jaki sposób miasto ułatwia innowacje, zachęcając krajowe i międzynarodowe talenty do odbudowy wielu znaczących miejsc, np. przekształcenia szeregu podziemnych obiektów w Paryżu. W mieście powstała również sieć projektów, zawierających warsztaty zwane FabLabs oraz innowacyjne rozwiązanie „urban farm”, w którym mieszkańcy mogą hodować ekologiczne warzywa.

Tallin sprzyja korzystaniu z samochodów bezzałogowych oraz robotów dostarczających paczki. Miasto także pracuje nad innowacyjnym projektem, umożliwiającym nadzwyczaj szybkie (10 minut) przemieszczenie się do stolicy Finlandii za pomocą podwodnej kapsuły elektomagnetycznej, jadącej 1 100 km/h. Stolica Estonii wdrożyła także innowacyjny system e-Residency, który umożliwia lokalnym obywatelom i firmom ścisłą współpracę z zagranicznymi przedsiębiorcami.

Tel Awiw stworzył Smart City Urban Lab, które łączy innowacyjne start-upy z wiodącymi firmami technologicznymi. Firma Flytrex zainicjowała projekt automatycznych dronów, niewymagających obsługi manualnej, który jest jednym z 1 700 start-upów. Dodatkowo, miasto utworzyło portal DigiTel, który umożliwia mieszkańcom otrzymywanie spersonalizowanych informacji tekstowych i mailowych w wypadku nieoczekiwanych wydarzeń, takich jak przebudowa mostu. Edukacja jest priorytetem dla Tel Awiwu, część nagrody zostanie przeznaczona na wzmocnienie inicjatywy Smart Education Initiative, opracowanej przez miasto we współpracy z nauczycielami, rodzicami, studentami i lokalnymi tech start-upami.

Do tegorocznego konkursu zgłosiły się 32 miasta, do ścisłego finału przeszły (oprócz zwycięzców): Aarhus, Kopenhaga (Dania), Berlin (Niemcy), Helsinki, Tampere (Finlandia), Nicea i Tuluza (Francja).