Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Już po raz trzeci Komisja Europejska ogłosiła konkurs na Europejską Stolicę Innowacji- iCapital. Kolejny nabór zaczyna się już w marcu 2017 roku. Tytuł otrzyma miasto tworzące najlepszy „system innowacji” łączący mieszkańców, organizacje publiczne, środowisko akademickie oraz świat biznesu.

 

Do konkursu mogą aplikować miasta ze wszystkich państw członkowskich, które liczą ponad 100 tys. mieszkańców (w krajach, które nie posiadają miast o wymaganej liczbie mieszkańców, możliwość aplikowania posiadają miasta największe) oraz miasta z krajów stowarzyszonych z programem Horyzont 2020. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

 

Spośród wszystkich zgłoszeń wybrane zostaną trzy najlepsze miasta. Zwycięscy dostaną nagrodę wynoszącą 1 000 000 euro. Za drugie i trzecie miejsce przewidziano 100 000 euro dla każdego z miast.

 

W 2016 roku miano Europejskiej Stolicy Innowacji otrzymał Amsterdam. Za zdobycie pierwszej nagrody przyznano miastu 950 000 euro na wzmocnienie i rozszerzenie swoich działań na rzecz innowacji. Dwa kolejne miejsca zajęły Turyn oraz Paryż, które otrzymały nagrody w kwocie odpowiednio 100 tys. i 50 tys. euro.

 

Więcej szczegółów odnośnie aplikacji zostanie opublikowane na początku 2017 roku.

 

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej European Capital of Innovation.