Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

W sobotę 11 października rozpoczął się Europejski Tydzień Kodowania (ETK). W czasie jego trwania, na terenie całej Europy odbywać się będą bezpłatne wydarzenia związane z nauką kodowania. Wszystkim inicjatywom w ramach ETK patronuje Komisja Europejska, gwarantująca wsparcie komunikacyjne i promocyjne, a koordynatorem polskiej edycji Tygodnia Kodowania jest Centrum Cyfrowe Projekt: Polska. Patronat nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Celem Europejskiego Tygodnia Kodowania jest przybliżenie informatyki obywatelom i zachęcenie ich do rozwijania umiejętności cyfrowych. Idea Europejskiego Tygodnia Kodowania (ETK) została wysunięta przez „Młodych Doradców”, grupę młodych ludzi z całej Europy, którzy doradzają obecnej komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes w sprawach związanych z kształtowaniem cyfrowego społeczeństwa (od 1 listopada Kroes zastąpi Günther Oettinger, obecny komisarz ds. energii).

Wydarzenia towarzyszące Europejskiemu Tygodniowi Kodowania adresowane są do wszystkich grup odbiorców: dzieci, rodziców, nauczycieli, przedsiębiorców czy osób starszych. W warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby już zaawansowane w kodowaniu, jak i osoby chcące spróbować swoich sił w tej dziedzinie nauki. W czasie trwania ETK, programowania spróbują nauczyć się po raz pierwszy m.in. uczniowie szkół podstawowych.

Do końca tygodnia na terenie całej Polski odbędzie się wiele różnorodnych spotkań i warsztatów w ramach ETK. W Gdańsku będzie się można nauczyć kodować m.in. w ramach „Code in Starter”, czy przyjrzeć się robotyce na spotkaniu „LoFi Robot”.

Aby znaleźć zajęcia w najbliższej okolicy należy kliknąć na mapę.

 

 

Niektóre państwa członkowskie zauważając coraz większy wpływ programowania na wszystkie dziedziny codziennego życia i gospodarki, rozpoczęły wprowadzanie kodowania do swoich krajowych programów nauczania. Wśród siedmiu takich państw jest także Polska.

 

 

Źródlo: https://mac.gov.pl/, http://www.euractiv.pl/, http://europa.eu/