Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

    16 września rozpoczął się Europejski Tydzień Mobilności. Jest to coroczna kampania, której celem jest promocja przemieszczania się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

     Tegoroczna edycja jest już trzynastą i przebiega pod hasłem: „Nasze ulice, nasz wybór”. Jej główną myślą przewodnią jest zachęcenie obywateli do „upominania się” o przestrzeń miejską. Wydarzenie wspierane jest przez Komisję Europejską.

      W tym roku podczas Tygodnia Mobilności mieszkańcy blisko 2 000 miast w 43 krajach na świecie będą mogli uczestniczyć w szeregu kampanii, festiwali i innych wydarzeń, polegających na promowaniu telepracy, transportu miejskiego oraz inicjatywy „Dnia bez samochodu”.

 

 

      Prekursorem Europejskiego Tygodnia Mobilności jest Francja, gdzie po raz pierwszy, w 1998 roku obchodzono dzień pod hasłem „W moim mieście bez samochodu”. Powodzenie francuskiej inicjatywy doprowadziło do wprowadzenia Europejskiego Tygodnia Mobilności w 2002 r. Obecnie inicjatywa ta jest realizowana corocznie we wrześniu w celu zachęcenia zarządzających miastami i miasteczkami do zamknięcia ulic dla pojazdów silnikowych na jeden dzień, a mieszkańców – do korzystania ze zrównoważonych środków transportu. Rola wydarzenia jest coraz bardziej widoczna w Europie i na całym świecie.

      Od czasu pierwszej kampanii wdrożono łącznie już ponad 8 500 stałych działań o charakterze wspierającym, koncentrujących się głównie na zapewnieniu infrastruktury dla rowerzystów i pieszych, spowalnianiu ruchu drogowego, poprawie dostępności środków transportu oraz podniesieniu poziomu wiedzy na temat korzystania ze środków transportu w sposób przyjazny dla środowiska.

      Komisja Europejska co roku wspiera Europejski Tydzień Mobilności kwotą około 300 tys. euro. Jest ona przeznaczona w szczególności na koordynację wydarzenia w całej Europie oraz na Nagrodę Tygodnia Mobilności, o którą mogą się ubiegać miasta, które zaplanowały całotygodniowe obchody (od 16 do 22 września) i które wprowadziły na stałe działania proekologiczne oraz organizują „Dzień bez samochodu”. Programy obchodów w poszczególnych państwach i miastach dostępne są tutaj.

       W obchody tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności zaangażował się m.in. Nowy Dwór Gdański, zapraszając mieszkańców do udziału w przejeździe rowerowym ulicami miasta, pokazach medycznych oraz szeregu zabaw z nagrodami. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

     Również w Gdyni, gdzie obchody połączono z 85-leciem gdyńskiej komunikacji miejskiej, na mieszkańców czekać będzie wiele atrakcji. W sobotę 20 września, na Skwerze Kościuszki odbędzie się festyn, któremu towarzyszyć będą obchody V Europejskiego Dnia Trolejbusowego. Ponadto w sobotę uruchomiona zostanie historyczna linia 101 łącząca Gdynię i Gdańsk, obsługiwana przez zabytkowe pojazdy. Natomiast w niedzielę 21 września na pętli Dworzec Morski – Muzeum Emigracji podziwiać będzie można zabytkowe ciężarówki. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: http://ec.europa.eu