Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

W ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Designu 2015 w Brukseli, Centrum Designu Gdynia poprowadziło warsztat z designu strategicznego. Prelegentki z Gdyni przyjechały na zaproszenie Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego w Brukseli w celu zaprezentowania kazusu Gdyni.

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Designu odbyła się w dniach 24-25 września 2015 w Parlamencie Flamandzkim w Brukseli. Wydarzenie zgromadziło wielu ekspertów, zarówno 
z samorządów, uczelni, jak i firm prywatnych, którzy dyskutowali na temat przyszłości designu w Europie. Podczas dwudniowej konferencji uczestnicy dowiedzieli się informacji związanych m.in. z trendami panującymi w Europie i na świecie, rolach designu w różnych sferach życia, ale mogli także wykorzystać swoją wiedzę podczas warsztatów.

Jeden z takich warsztatów współprowadzony był przez Ewę Janczukowicz-Cichosz oraz Paulinę Kisiel z Centrum Designu w Gdyni na zaproszenie Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego w Brukseli. Prezentacja dotyczyła nowych praktyk stosowanych w designie strategicznym i była organizowana wraz z Miastem Łodzią oraz regionem Południowej Danii 
w ramach współpracy zainicjowanej przez sieć ERRIN (Europejskie Regiony na rzecz Badań i Innowacji). Prelegentki zaprezentowały kazus Gdyni, na którym następnie uczestnicy warsztatów wypracowywali strategię dotyczącą przestrzeni publicznej i sposobów zastosowania w jej ramach nowych form designu. 

– Zaciekawiła mnie struktura designu, jaka istnieje w miastach i regionach Europy Wschodniej. Po tego typu warsztatach jestem zadowolony, że Gdynia ma ciekawe pomysły, które mogą podpatrywać inne europejskie regiony. – mówi Richard Tuffs, dyrektor sieci ERRIN. 
– Podobają mi się ich projekty. Widać, że spełniają one swoją rolę, czyli są unikatowe i mogą być znaczącym udogodnieniem dla mieszkańców na wielu płaszczyznach. W najbliższym czasie z chęcią wybiorę się do Gdyni, aby zobaczyć jak takie projekty są wdrażane w życie. – odpowiada Lucia Seel, prezes firmy konsultingowej zajmującej się designem. 

Wszyscy uczestnicy wyszli z warsztatów z nowymi pomysłami, które, jak mówią, przedstawią swoim regionom i miastom. Na Europejskie Dni Designu przybyło ponad 250 uczestników z całej Europy.

Krótką fotorelację z wydarzenia można obejrzeć na naszym profilu Facebook