Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

13 listopada br. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące fake newsów i dezinformacji online oraz ogłosiła nabory do Grupy Eksperckiej.

Problem fake newsów jest dziś bardzo aktualny. W ciągu ostatniego roku, fałszywe wiadomości oraz dezinformacja opanowały zarówno politykę, słowniki obywateli korzystających z serwisów społecznościowych, jak i media – przede wszystkim te ogólnokrajowe.

Swoboda otrzymywania i przekazywania informacji oraz pluralizm mediów są zapisane w Karcie Praw Podstawowych UE. Żyjemy w czasach, w których przepływ informacji i dezinformacji stał się niemal przytłaczający, dlatego musimy zapewnić naszym obywatelom narzędzia do identyfikacji fałszywych wiadomości, poprawy zaufania dla źródeł internetowych i zarządzania otrzymywanymi informacjami – powiedział pierwszy wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Frans Timmermans.

Podobne zdanie na ten temat wyrazili Andrus Ansip, Komisarz UE ds. jednolitego rynku cyfrowego oraz Mariya Gabriel, Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. Dodali, iż ważne jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli jednocześnie zapewnić swobodę ekspresji, pluralizm mediów oraz da społeczeństwu prawo do uzyskania zróżnicowanych i godnych zaufania informacji. Prelegenci byli zgodni, że kontynuacja debaty nt. fake newsów i fenomenu ich powstawania jest konieczna.

Komisja Europejska zaprasza media społecznościowe i opiniodawcze, badaczy, władze publiczne oraz wszystkie osoby zainteresowane tematem do udziału w konsultacjach społecznych, które trwać będą do 23 lutego 2018 r. Celem inicjatywy jest stworzenie efektywnego narzędzia, pozwalającego na weryfikację informacji docierających do nas każdego dnia.
 

Konsultacje społeczne dotyczyć będą:

Ponadto Komisja Europejska zaprasza ekspertów z dziedziny mediów, dziennikarzy, środowisko akademickie i organizacje społeczne zainteresowane tematyką do ubiegania się o członkostwo w grupie eksperckiej, która zostanie powołana w celu badania zjawiska rozpowszechniania fałszywych informacji.

Aplikacje do grupy eksperckiej można składać do połowy grudnia. Grupa zostanie uformowana w styczniu 2018 r.
 

Dyrekcja Generalna ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG CONNECT) wystosowała kryteria przyjmowania aplikacji. Aby ubiegać się o członkostwo w grupie eksperckiej należy:

Więcej informacji dotyczących konsultacji społecznych jest dostępne pod adresem: https://ec.europa.eu/info/consultations/public-consultation-fake-news-and-online-disinformation_en

Informacje dotyczące składania i zasad przyjmowania aplikacji do Grupy Eksperckiej dostępne na stronie internetowej: https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/call-applications-selection-members-high-level-group-fake-news oraz w dokumencie: file:///D:/Desktop/CNECT%20_%20Call-for-applications%20_%20Fake%20news%20%20FINAL_.pdf