Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Należy zacząć od krótkiej definicji smart city. Inteligentne miasto to takie, które dobrze prezentuję się w 6 cechach charakterystycznych. Zbudowane na inteligentnej kombinacji dotacji i działań obywatelskich takie miasto jest samodecyzyjne jednak zależne od potrzeb obywateli. Komisja Europejska rozpoczęła inicjatywę Smart city w miastach europejskiego partnerstwa innowacyjnego. Partnerstwo proponuje dostęp do zasobów pomagający w rozwoju energetyki, transportu oraz technologi informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) w miejskich obszarach. Przemysł energetyczny, transportowy i ICT zostanie wprowadzony do współpracy z innymi miastami aby dzielić się swoimi technologiami i zaspokoić potrzeby swojego miasta. Pozwoli to łatwiej i wydajniej wkroczyć na europejski rynek, będąc w centrum innowacyjnych technologii.

Gdańsk chciałby stać się tzw. smart city, czyli miastem inteligentnym. Ma to oznaczać lepsze, oszczędniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska zarządzanie miastemWdrożenie pionierskich projektów będzie kosztować setki milionów złotych, ale miasto liczy na wsparcie z Unii Europejskiej.

– Mamy ambicję być miastem smart, miastem inteligentnym, które wykorzystuje technologię i ludzką inteligencję, aby zarządzać miastem lepiej – podkreśla Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Sztuczna inteligencja ma zostać zaadaptowana nie tylko do Gdańska, ale także do Gdyni, Sopotu i innych miast wchodzących w skład aglomeracji trójmiejskiej. Koncepcja smart city ma doprowadzić do synergii jednostek organizacyjnych miasta, administracji rządowej i firm prywatnych. Plan opiera się na koncepcji lepszego zarządzania miastem, w dużo większym niż obecnie stopniu opartym o dostępne dane.

Więcej informacji: http://www.portalsamorzadowy.pl/spoleczenstwo-informacyjne/gdansk-chce-byc-inteligentnym-miastem,45818_1.html

http://ec.europa.eu/energy/technology/initiatives/smart_cities_en.htm

Źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl/spoleczenstwo-informacyjne/gdansk-chce-byc-inteligentnym-miastem,45818_1.html

 http://www.smart-cities.eu/model.html