Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

W ubiegłym tygodniu pracownicy Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego w Brukseli mieli zaszczyt odebrać, w imieniu Miasta Gdańska, nominację do tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022 (oprócz Gdańska nominowano turecki Izmir, włoską Gorizię oraz Madryt). Wyróżnienie Gdańska w tym konkursie to ogromny prestiż, ale i zobowiązanie do dalszej, ciężkiej pracy. Trzymamy mocno kciuki i niecierpliwie czekamy na ostateczny werdykt jury.

Zapraszamy do zapoznania się z notatką prasową Miasta Gdańska.
 

Tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu po raz pierwszy przyznano w 2013 roku. Od tamtego czasu Europejskie Centrum Wolontariatu (CEV) przyznaje tytuł rokrocznie. W pierwszej edycji nagrodę przyznano Barcelonie. W kolejnych latach Europejskimi Stolicami Wolontariatu zostawały: Lizbona, Londyn, Sligo, Aarhus, Koszyce, Padwa oraz Berlin. Taki tytuł to ogromne wyróżnienie na tle miast europejskich, a także szansa na jeszcze większą promocję działań wolontaryjnych w mieście i w regionie.
Region Pomorskie
Czas na Gdańsk

Miasto Gdańsk jest jednym z 4 kandydatów ubiegających się o ten tytuł, kolejni kandydaci to włoska Gorizia, turecki Izmir oraz stolica Hiszpanii – Madryt. Konkurencja jest bardzo silna, a przed kandydującymi miastami kolejne etapy rywalizacji. Do 1 października wszyscy pretendenci muszą  przesłać film obrazujący co dzieje się w mieście pod kątem działań wolontaryjnych. Oficjalna  prezentacja kandydatury miasta zaplanowana jest na 22 października.

Które miasto zostanie Europejską Stolicą Wolontariatu w roku 2022 dowiemy się w sobotę, 5 grudnia, w dniu międzynarodowego dnia wolontariusza.

Laureatów wyłania międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą kluczowe osobistości związane z wolontariatem. W jury zasiadają m. in. przedstawiciele NGO oraz instytucji unijnych, ale też osoby prywatne, zaangażowane w działalność wolontaryjną.

Organizatorzy oczekują od miast kandydujących do tytułu Europejskiej Stolicy Europy zaangażowania w działania mające na celu promowanie wolontariatu na poziomie lokalnym. Pretendujące miasta powinny wspierać swoje partnerstwo z centrami wolontariatu oraz z organizacjami działającymi w tym obszarze. Nagradzane są miasta, które mają doświadczenie w działaniu na rzecz wolontariatu i wykazują troskę o wzmacnianie i popularyzowanie tej idei wśród swoich mieszkańców. Aspirujące do tytułu EVC miasta zobowiązane są do wdrażania zaleceń Policy Agenda on Volunteering in Europe (PAVE) oraz do wzmacniania rozpoznawalności marki Europejska Stolica Wolontariatu.

Gdańsk ma duże osiągnięcia w dziedzinie wspierania i rozwijania wolontariatu w regionie. Nominacja do tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu jest sporym sukcesem, ale i zobowiązaniem do dalszej pracy.
 

Źródło: https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wiadomosci/gdansk-z-nominacja-na-europejka-stolice-wolontariatu-2022,a,175788