Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Rok 2017 będzie rokiem Hansa Memlinga i jego najsłynniejszego dzieła – „Sądu Ostatecznego”, który można obejrzeć w gdańskim Muzeum Narodowym przy ul. Toruńskiej 1. Zaplanowane na ten rok inicjatywy, promowane pod hasłem „Jeden ze 100”, obejmują m.in. koncerty, spektakle, wystawy, konferencje naukowe, pokazy multimedialne, okolicznościowe publikacje, znaczki pocztowe, grę terenową, a także komiks. Nazwa „Jeden ze 100” nawiązuje do liczby obecnie zachowanych obrazów Memlinga, z których „Sąd Ostateczny” uważany jest za najwybitniejszy.

W promocję obrazu zarówno w Polsce, jak i za granicą zaangażowało się ponad 30 instytucji, w tym Urząd Miejski w Gdańsku, Urząd Marszałkowski, Poczta Polska, Uniwersytet Gdański, Opera Bałtycka i Teatr Szekspirowski. Mecenat nad kampanią objął Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Inicjatorzy roku Memlinga chcą przybliżyć obraz „Sąd Ostateczny”, a co za tym idzie – miasto Gdańsk, turystom nie tylko z Polski, ale i z całego świata. W tym celu przewidziane jest także uruchomienie specjalnego serwisu internetowego, gdzie zagraniczni goście będą mogli znaleźć wszelkie informacje w podstawowych językach europejskich, a także w chińskim na temat arcydzieła i jego historii.

Obraz „Sąd Ostateczny” autorstwa niderlandzkiego malarza Hansa Memlinga pochodzi z drugiej połowy XV wieku. W 2017 roku przypadają dwie rocznice związane z bezcennym tryptykiem. Dokładnie 550 lat temu malarz rozpoczął prace nad obrazem, zaś 200 lat temu dzieło ponownie znalazło się w Gdańsku po tym, jak wcześniej zostało wywiezione przez Francuzów do Paryża w trakcie wojen napoleońskich.

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do wzięcia udziału w zaplanowanych wydarzeniach i śledzenia szczegółów programu.

Źródło: www.twojmiasto.pl