W ubiegłym tygodniu ruszyła kolejna runda konkursu DiscoverEU, zgłoszenia indywidualne lub grupowe można składać do 25 października. Czasu jest mało, więc nie czekaj, wypełnij formularz już dziś!


Czym jest DiscoverEU?

DiscoverEU to konkurs Unii Europejskiej organizowany w ramach programu Erasmus+, dzięki której młodzi ludzie mogą otrzymać bilet kolejowy po Europie.

Projekt powstał z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, ale został zainspirowany historią dwóch studentów z Niemiec: Vincenta-Immanuela Herra oraz Martina Speera, którzy odbyli podróż po Europie. Przemierzając 14 krajów nawiązali przyjaźnie, poznali inne kultury i dzięki temu odkryli swoją tożsamość europejską. Doszli do wniosku, że każdy młody Europejczyk powinien tego doświadczyć i wyszli z pomysłem darmowej podróży po Europie dla młodych osób.

Konkurs DiscoverEU wystartował po raz pierwszy w czerwcu 2018 r. Symbolicznie przeznaczony jest dla osób kończących 18 lat, ponieważ wiek ten postrzegany jest jako moment wkroczenia w dorosłość. Otwiera również możliwości aktywnego korzystania z praw przysługujących obywatelom Unii Europejskiej.

NOWOŚĆ: Wybrani laureaci otrzymają kartę zniżkową DiscoverEU. Uprawnia ona do zniżek na bilety do obiektów kultury i obiektów sportowych, na kursy i warsztaty, na przejazdy transportem lokalnym, zakwaterowanie, wyżywienie itp.


Kto może wziąć udział?

Kandydaci mogą przesyłać zgłoszenia w dwóch rundach odbywających się co roku. Wymagania wobec kandydatów tej rundy:

  • Data urodzenia: 1 stycznia 2004 r. (włącznie) – 31 grudnia 2004 r. (włącznie).
  • Obywatelstwo jednego z krajów UE (należy podać numer dowodu tożsamości lub paszportu).

Uczestnicy mogą podróżować zarówno indywidualnie, jak i w grupie (złożonej z maksymalnie 5 osób. Więcej szczegółów na temat zgłoszeń grupowych w pytaniach i odpowiedziach w linku poniżej.

Kandydaci, którzy zostali wybrani, mogą podróżować przez maksymalnie 30 dni w okresie od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. 


Co należy zrobić?

Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać zgłoszenie do wtorku 25 października 2021 r. (godz. 12.00). Link do strony znajduje się poniżej.

Kandydaci muszą rozwiązać quiz składający się z 6 pytań dotyczących historii i kultury Europy. Komisja Europejska następnie wyłania zwycięzców.

Młode osoby o szczególnych potrzebach (np. o ograniczonej sprawności ruchowej lub niedowidzące) będą miały prawo do dodatkowego wsparcia.