Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Ekologia to jeden z głównych priorytetów polityki Unii Europejskiej. Po wielomiesięcznych pracach Komisja Europejska przyjęła 1 października 2019 r. nowy wzór etykiet energetycznych dla pięciu grup artykułów gospodarstwa domowego (AGD). Zaproponowane zmiany mają w efekcie przynieść korzyści dla konsumentów, ale także i dla środowiska. Poza redukcją śladu węglowego i  emisją gazów cieplarnianych, eksperci przewidują oszczędności prądu, a tym samym niższe rachunki za energię dla obywateli UE.

Badania przeprowadzone przez Komisję Europejską wykazały, że do 25% produktów AGD na rynku nie jest dostosowanych do obowiązujących norm energetycznych i nie spełnia przepisów dot. etykietowania efektywności energetycznej. Skutkiem braku tej zgodności jest strata około 10% potencjalnie zaoszczędzonej energii. Dzięki nowym regulacjom Komisja Europejska przewiduje, że średnie oszczędności zużycia energii wynosić będą do 150 EUR w skali roku na europejskie gospodarstwo domowe. Te wydawałoby się niewielkie korzyści, to wielki zysk dla Europy. Szacuje się, że zmiany przyniosą rocznie 167 TWh oszczędności energii końcowej do 2030 r. Jest to równoważne rocznemu zużyciu energii w Danii i odpowiada redukcji  emisji o 46 mln ton CO2.

 Już od 01.03.2021 r. sprzęt AGD taki jak:

·         zmywarki

·         pralki i suszarki elektryczne

·         lodówki

·         lampy

·         wyświetlacze i monitory

będzie dostępny w sklepach stacjonarnych i on-line wraz  z nowym etykietami.
 

Spowodowana podnoszącymi się standardami produktów zmiana oznakowania ma na celu ułatwianie konsumentom wyboru sprzętów najwyższej jakości. Większość produktów dostępnych na rynku oznakowanych jest klasą A lub wyższą.  Obecnie jest to dla wielu osób niejasne, a spowodowane jest to użyciem zbyt małej skali zużycia energii. Aby ułatwić konsumentom podjęcie świadomej decyzji zakupu, Komisja Europejska zdecydowała się usunąć oznaczenia A+, A++, A+++ i wprowadzić skalę od A do G.  Dodatkowo etykiety, w zależności od produktu, będą zawierać dane o zużyciu wody, emisji hałasu czy pojemności.  Na oznaczeniach będzie można również znaleźć kod QR, który  w szybki sposób, za pomocą smartphone’a  pozwoli na uzyskanie dodatkowych, niekomercyjnych informacji.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/MEMO_19_1596

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_19_5895