Uwaga
Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.
W chwili obecnej trwają konsultacje społeczne projektu Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, które zakończą się 14 października 2013 oraz konsultacje społeczne projektu Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, które zakończą się 25 października 2013 roku.
Celem głównym Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (PO IR) będzie wspieranie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki, wyrażające się głównie zwiększeniem nakładów prywatnych na B+R, w szczególności poprzez:
1. wsparcie przedsiębiorstw w obszarach innowacyjności i działalności badawczo-rozwojowej,
2. podniesienie jakości i interdyscyplinarności badań naukowych,
3. zwiększenie stopnia komercjalizacji oraz umiędzynarodowienia badań naukowych.
Cel ten ma zostać osiągnięty przez koncentrację działań programu – zgodnie z podejściem tzw. inteligentnych specjalizacji – na:
1. podniesieniu jakości badań oraz pozycji krajowych jednostek naukowych w ramach Europejskiej Przestrzeni Badawczej,
2. wzmacnianiu powiązań między nauką i potrzebami rynku oraz przedsiębiorstwami,
3. rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw,
4. wsparciu działań odpowiadających na potrzebę pogodzenia wzrostu gospodarczego i poprawy wyników ekonomicznych przy jednoczesnym ograniczeniu wykorzystania zasobów (w tym także energii, wody i surowców mineralnych) i zmniejszeniu presji na środowisko.
Projekt projektu dostępny na:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój jest ukierunkowany na następujące obszary:
1. wspieranie jakości, skuteczności i otwartości szkolnictwa wyższego jako instrumentu budowy gospodarki opartej o wiedzę
2. wdrożenie reform systemów i struktur w wybranych obszarach polityk publicznych, kluczowych z punktu widzenia strategii Europa 2020 i krajowych programów reform,
3. realizację działań nietypowych, innowacyjnych, ponadnarodowych, prowadzących do wypracowania rozwiązań dotąd niestosowanych w celu ich przetestowania przed przejściem do fazy wdrożenia powszechnego, które w większości przypadków będzie miało miejsce na poziomie regionalnym,
4. realizację programów w zakresie mobilności ponadnarodowej,
5. realizację działań ukierunkowanych na osoby młode w wieku od 15-24 roku życia na rynku pracy, służących wdrożeniu Inicjatywy na rzecz zatrudnienia osób młodych i Gwarancji dla młodzieży.
Projekt programu dostępny na: