Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Podczas 62. Światowych Targów „Brussels Innova 2013″ które odbyły się w dniach 14-16 listopada w Brukseli, polscy naukowcy zdobyli szereg nagród: Główną Nagrodę Jury, 19 złotych medali z wyróżnieniem i cztery medale w kategorii „Młody wynalazca”.

W wydarzeniu wzięli udział wystawcy z Polski oraz 13 innych krajów, m.in. Francji, Włoch, Chorwacji, Iranu czy Rosji. Przedstawili 230 innowacyjnych rozwiązań z dziedziny medycyny, informatyki, chemii, biologii i elektroniki.

Polacy podczas targów zaprezentowali aż 93 wynalazki, które zostały zgłoszone do konkursu EUREKA, a następnie ocenione przez grono ok. 90 ekspertów.

Jurorzy wyróżnili naukowców z Politechniki Gdańskiej. Badacze z Katedry Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki otrzymali nagrodę za System Cyber Oko, który wygrał plebiscyt na „Polski Wynalazek 2013 roku”. Bada on, czy pacjenci zdiagnozowani jako osoby w stanie wegetatywnym są świadomi. System składa się z modułu śledzenia wzroku, specjalnego kasku z elektrodami, który mierzy aktywność poszczególnych partii mózgu oraz urządzenia generującego zapach. Cyber Oko zawiera ponadto szereg ćwiczeń dla pacjentów, podczas których wzrok spełnia funkcję myszki w komputerze.

Złoty medal z wyróżnieniem zdobył także projekt Mówiące Mapy, czyli aplikacja na system Android wspomagająca poruszanie się niewidomych po mieście. Opracowano ją w Katedrze Systemów Geoinformatycznych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej we współpracy z Okręgowym Przedsiębiorstwem Geodezyjno-Kartograficznym „OPEGIEKA” Sp. z o.o.

Gratulujemy!