Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzimy z inicjatywy Komisji Europejskiej już po raz 16. Ten sposób zachęcania mieszkańców miast do zmiany środków transportu na bardziej przyjazne środowisku jest coraz skuteczniejszy i warto się w inicjatywę angażować. Pomorskie miasta robią to od lat.

Zachęcaniu do zostawienia swoich aut w garażach towarzyszy wiele imprez. W Gdańsku odbędzie się festyn z komunikacją miejską na pętli tramwajowej Chełm Witosa. Uczestnicy będą mieli okazję przejechać się zabytkowymi autobusami i zwiedzić zabytkowe tramwaje. Dziś (tj. piątek) podróż komunikacją miejską darmowa! Wystarczy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny samochodu. Podobnie jak w ubiegłym roku, przyjeżdżając w niedzielę do zoo rowerem można kupić bilet w promocyjnej cenie. Kto z promocji skorzystał w zeszłym roku, mile widziany jest i w tym – zwierzaków przybyło, wiele z nich wydoroślało i znalazło sobie partnerów życia. Tylko hipopotamy jakby zatrzymały się w czasie – wciąż tylko wylegują się w błocie..

A co w innych miastach regionu? Gdynia w inicjatywę włącza się już po raz 9. W sobotę przejedziemy się darmowymi autobusami i trolejbusami, a w niedzielę pobawimy się na festynie rodzinnym. Więcej informacji – http://gdynia.naszemiasto.pl/artykul/w-gdyni-warto-przesiasc-sie-na-rower-i-trolejbus-w-weekend,4242026,artgal,t,id,tm.html

W Tczewie w ramach obchodów Tygodnia Mobilności odbędzie się XI Miejski Przejazd Rowerowy i Piknik Mobilności Aktywnej. Wręczone zostaną także nagrody w konkursie plastycznym dotyczącym inicjatywy zrównoważonego transportu. Więcej tutaj – http://www.rower.tczew.pl/milo-tydzien-z-mobilnoscia-aktywna-2017/

Słupsk zaprasza na sobotnią wspólną przejażdżkę z prezydentem Robertem Biedroniem i europosłem Jarosławem Wałęsą. We wtorek, 19 września odbędzie się konferencja „Mobilność – Piękno – Zysk” i wiele więcej, o czym poczytamy na stronie http://www.slupsk.pl/tydzien-mobilnosci-57140/

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach!

W całej Europie w tydzień mobilności angażują się 2163 miasta (!). W Brukseli dzień bez samochodu w tę niedzielę (17 września).

Wydarzenie ma na celu ukazanie korzyści z dzielenia się komunikacją. Używanie wspólnych form transportu to przede wszystkim redukcja emisji CO2, ale i więcej pieniędzy w naszych kieszeniach (mniejsze wydatki na paliwo). To także okazja do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach (rowery, nordic walking, rolki, wrotki, deskorolki, hulajnogi i wszystko inne, co pomaga nam poruszać się bez emisji spalin). Uczyńmy nasze podróżowanie bardziej towarzyskim, urozmaicajmy sobie drogę do szkoły/pracy – może i będzie trudniej, ale na pewno przyjemniej.

 

Oficjalna strona kampanii: http://www.mobilityweek.eu/

Wideo promocyjne: https://www.youtube.com/watch?v=PaomhuVDZws