Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Stowarzyszenie Pomorskie w Unii Europejskiej wraz z Regionem południowo-zachodniej Finlandii oraz Biurem Miasta Turku, miało przyjemność gościć radnych, przedstawicieli samorządów i uczelni z województwa pomorskiego oraz miasta Turku, na wizycie studyjnej, która odbyła się 25 i 26 lutego. Tematem przewodnim wizyty był Niebieski Wzrost w Regionie Morza Bałtyckiego. Województwo pomorskie stara się w jak największym stopniu angażować w zagadnienie Niebieskiego Wzrostu, ponieważ jesteśmy przekonani o tym, że Morze Bałtyckie, które łączy Polskę i Finlandię ma duży potencjał w zakresie innowacji – twierdzi Anna Drążek, dyrektor Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego w Brukseli.

 

Kolos z Antwerpii

Pierwszego dnia wizyty, goście zwiedzili port w Antwerpii, o którym opowiedział Danny Deckers – Senior Advisor Port of Antwerp. Zanim jednak radni doświadczyli zza szyb autokaru prawdziwego przemysłowego kolosa, którym okazał się port, Dave Remijssen – konsultant, w bardzo przejrzystej i ciekawej prezentacji przybliżył historię, zakres działania i politykę portu. –Doświadczenie portu w Antwerpii budzi respekt i zazdrość pod wieloma względami, żeby nie powiedzieć rzuca na kolana nas – radnych z Gdańska. Mamy świadomość, że taki rozwój portu jest możliwy, przede wszystkim, dzięki temu, że jest on własnością miasta – twierdzi radny Sejmiku Województwa Pomorskiego – Jacek Bendykowski – Myślę, że w Polsce ciągle zbyt wielu ekspertów, nie rozumie jak dalece porty w 21. wieku, przestały być miejscem, gdzie dokonuje się przeładunku, a są po prostu gigantycznymi strefami przemysłowymi i logistycznymi, w których realizowana jest najnowocześniejsza produkcja – dodaje radny.

 

Gospodarka morska i innowacje

W kolejny dzień wizyty studyjnej w Brukseli, goście uczestniczyli w wykładach, które miały na celu przybliżenie wszystkich aktualnych projektów funkcjonujących w Unii Europejskiej, dotyczących gospodarki morskiej i innowacji.

Konferencję rozpoczęła prelekcja Matthieu Ballu’a – Głównego Dyrektora ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa z Komisji Europejskiej, który opowiadał o nowej roli dla Niebieskiego Wzrostu w strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego. Kolejna prelekcja dotyczyła narzędzia wdrażania Niebieskiego Wzrostu. Peter Crawley – Główny Dyrektor ds. Badań i Innowacji Komisji Europejskiej opowiadał o działaniach w obszarze eksploracji mórz i oceanów w ramach programów Horyzont 2020. W dalszych prezentacjach poruszono takie tematy jak: udane projekty Unii Europejskiej – co je łączy (Krista Taipale z Biura w TURKU), nowa grupa robocza dot. Niebieskiego Wzrostu (Andrea Lagundzija z Europejskiej Sieci Współpracy Regionów w Zakresie Badań i Innowacji), narzędzia na rzecz wzrostu zatrudnienia i rozwoju kompetencji w sektorze morskim (Eleftheria Nearchou – Główna Dyrektor ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu z Komisji Europejskiej), autostrady morskie i infrastruktura portowa (o przykładach projektów opowiadał Jarek Kotowski z Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci z Komisji Europejskiej). Wykłady zakończyła wspólna prelekcja Juhy Valtanena – Project managera z Machine Technology Center Turku i Jacka Bendykowskiego – radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego, którzy opowiadali o współdziałaniu na rzecz niebieskich innowacji, przytaczając przykłady ze swoich regionów.

Krista Taipale – Dyrektor Biura Turku – podsumowując te dwa dni w Brukseli, podkreśliła jak ważna jest dla Polski i Finlandii współpraca, która jest okazją i możliwością rozwoju, zarówno na poziomie gospodarczo-przemysłowym, jak i turystycznym.

GALERIA ZDJĘĆ

WIDEORELACJA

Informacja zamieszczona w ramach realizacji projektu
„Zielona Europa – zróbmy to razem” – edukacja jednostek z województwa pomorskiego w zakresie ochrony środowiska i jego zasobów, zagadnień energetycznych oraz zielonego transportu dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku