Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Europejskie Centrum Solidarności (ECS) otwarte zostało w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Centralną jego częścią jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. W siedmiu tematycznych salach na dwóch kondygnacjach prezentowanych jest ok. 2 tys. eksponatów. W placówce są także: archiwum, sala wielofunkcyjna na 430 słuchaczy, ośrodek badawczo-naukowy, biblioteka na 100 tys. woluminów oraz ośrodek edukacyjno-szkoleniowy.
Źródło: Radiogdansk.pl
Źródło: Gdanskconvention.pl
Źródło: Polskatimes.pl
Budowa ECS rozpoczęła się jesienią 2010 roku. Koszt budowy placówki to 229 mln zł, z czego 113 mln zł przekazała UE, pozostała część pochodzi z budżetu Gdańska.
 
W czasie inauguracji ECS Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił rolę tej instytucji w kształtowaniu wiedzy i postaw przyszłych pokoleń:

To niezwykłe miejsce. Także ta niezwykła architektura, w której jesteśmy, która łączy przecież i tradycje Stoczni Gdańskiej, która była bramą ku polskiej wolności i łączy tradycje tych czasów najtrudniejszych, najstraszniejszych. Bo gdzieś wiąże się z tymi krzyżami stoczniowymi, przypominającymi śmierć stoczniowców w grudniu 1970 r. – mówił Komorowski. Cieszę się również – mimo, że to jest trochę wspomnienie i czasem przez łzy, i radość przez łzy – że jest miejsce na wspomnienie o tych, którzy w okresie nocy stanu wojennego o tej wolności nie zapomnieli, nie zwątpili, na jej rzecz pracowali – dodał.

Źródło: Radiogdansk.pl
 
Źródło: Radiogdansk.pl
Źródło: Radiogdansk.pl
 
Były prezydent Lech Wałęsa w swoim wystąpieniu wyraził przekonanie, iż w Centrum, w którym on sam ma także swoje biuro, spróbujemy jeszcze raz zebrać ludzi, którzy będą przypominać, jak inaczej zwyciężać. Ci ludzie będą szukać rozwiązań na obecne problemy i obecne czasy – mówił Lech Wałęsa.

Minister Kultury Małgorzata Omilanowska w swoim wystąpieniu podkreśliła, że 31 sierpnia, dzień otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności, jest ważnym dniem dla polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, dla całej Europy i świata.
Uroczystość oficjalnego otwarcia zakończył toast wzniesiony przez prezydenta Komorowskiego, który powiedział,: nie ma wolności bez Solidarności, nie ma wolności bez radości.
 

To będzie miejsce, w którym najmłodsi będą odkrywać trudną drogę Polski do wolności, powiedział o ECS na antenie Radia Gdańsk marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
 
Celem działalności ECS jest upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej.
Centrum kieruje dyrektor, powołany na czteroletnia kadencję. Przy Centrum działa 16-osobowa Rada powoływana również na czteroletnią kadencję. Członkowie Rady pełnią swoją funkcję społecznie bez wynagrodzenia. Przy Centrum działa także Kolegium Historyczno-Programowe. Nadzór nad Centrum sprawuje Prezydent Miasta Gdańska.
Centrum ma stać się środkowoeuropejską agorą wymiany poglądów nad problemem sprawiedliwości społecznej. Aktualnie (2012) Europejskie Centrum Solidarności prowadzi działalność edukacyjną, naukową, wydawniczą oraz wystawienniczą (np. wystawa „Drogi do Wolności” mieszczącą się w podziemiach budynku Komisji Krajowej NSZZ Solidarność oraz wystawy czasowe i plenerowe).
Siedziba Centrum o powierzchni ponad 25 tysięcy metrów kwadratowych powstała w Gdańsku, w dzielnicy Młyniska, na obszarze Młodego Miasta, przy Placu Solidarności w pobliżu Bramy Nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców. Obiekt zajmie powierzchnię około jednego hektara. Projekt został wybrany drogą konkursu spośród 58 prac. Konkurs architektoniczny wygrała pracownia Fort z Gdańska Antoniego Taraszkiewicza.
Do końca września zwiedzanie ECS jest bezpłatne. W dni powszednie można to robić w godz. 10 – 18, w weekendy w godz. 10 – 20. Od października obowiązywać będą bilety – normalny 17 zł, ulgowy 13 zł, są też bilety grupowe.
Źródło: Krzysztof Mystkowski, Agencja KFP
 
Źródło: Radiogdansk.pl
 
Źródło: Muratorplus.pl
www.ecs.gda.pl
 
Źródła: Gazeta.pl; Radiogdansk.pl; Wikipedia.
 
Wywiad z Prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem, nt.ECS można przeczytać tutaj