Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

W Pekinie, podczas wizyty przedsiębiorców i samorządowców z Pomorza w Chinach, zostało otwarte biuro „Pomorskie w Chinach”. Jego zadaniem będzie udzielanie pomocy polskim przedsiębiorcom działającym na rynku chińskim oraz obywatelom Państwa Środka chcącym wejść na polski rynek. 14 października marszałek Struk wraz z prezydentami Adamowiczem i Stasiakiem, w obecności ambasadora RP w Chinach Tadeusza Chomickiego, dokonali uroczystego otwarcia biura „Pomorskie w Chinach”. Pomorskie jest pierwszym regionem w Polsce, który ma swoje stałe przedstawicielstwo w ChRL.

W trakcie wizyty uczestnicy misji wzięli udział w największym wydarzeniu branży logistycznej w Azji: VIII Międzynarodowych Targach Logistyczno-Transportowych w Shenzhen.  Organizatorzy spodziewają się ok. 1200 wystawców z ponad 30 krajów oraz blisko 80 tysięcy uczestników z ponad 60 państw i regionów.  Ważnym elementem misji była także wizyta w Zhuhai,  w Strefie Rozwoju Przemysłu Nowych i Zaawansowanych Technologii, która m.in. integruje kształcenie, prace badawcze oraz produkcję. Obszar ten funkcjonuje dzięki wsparciu renomowanych szkół wyższych, a główny przedmiot działalności stanowi w nim produkcja oprogramowania oraz układów scalonych.

Wysłannicy z Pomorza spotkali się z przedstawicielami Strefy Ekonomicznej Portu Gaolan w Zhuhai. Na obszarze strefy zainwestowały przedsiębiorstwa z rankingu 500 największych firm na świecie i duże firmy chińskie, m.in. British Petroleum, brytyjsko-holenderski Stell oraz China National Petroleum Corporation.