Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Dziś w Gdańsku zostanie otwarty Gdański Teatr Szekspirowski.

foto: Dawid Linkowski; TeatrSzekspirowski.pl

Publiczne otwarcie Teatru rozpocznie się o godzinie 21:30 spektaklem w symboliczny sposób przedstawiającym oblężenie teatru przez hiszpańskich szermierów. W role dobrych duchów uwolnionych podczas oblężenia wcielą się aktorzy teatru akrobacji.

Po zakończeniu inscenizacji, otwarte zostaną bramy i dach gmachu, a zgromadzona publiczność weźmie udział w triumfalnym przemarszu przez budynek. „Teatr będzie pięknie oświetlony, możliwe że pojawią się tajemnicze postaci w kolorowych kostiumach. Chcemy, żeby każdy kto weźmie udział w spektaklu, po wyjściu utwierdził się w przekonaniu, że musi tu wrócić.” mówi dyrektor teatru, Profesor Jerzy Limon.

foto: Dawid Linkowski; TeatrSzekspirowski.pl

foto: Dawid Linkowski; TeatrSzekspirowski.pl

foto: Krzysztof Mystkowski; TeatrSzekspirowski.pl

Udział w widowisku otwierającym jest bezpłatny, jednak by w nim uczestniczyć należało zaopatrzyć się w, niedostępne już, wejściówki, będące do odebrania w wielu punktach w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

W sobotę, 20 września londyński Shakespeare’s Globe rozpocznie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Tydzień Brytyjski, prezentując „Hamleta”. Program spektakli i filmów prezentowanych podczas Tygodnia Brytyjskiego oraz wydarzeń towarzyszących, znajduje się tutaj. 

Po zakończeniu Tygodnia Brytyjskiego rozpocznie się Festiwal Szekspirowski. Bilety na spektakle i koncerty w ramach obu wydarzeń dostępne będą w kasach teatru, a także w sprzedaży internetowej. Możliwa jest również telefoniczna rezerwacja wejściówek.

Gdański Teatr Szekspirowski będzie prowadził działalność całoroczną. Jako instytucja opierająca swoją pracę na zasadzie impresariatu, nie będzie zatrudniał stałego zespołu aktorskiego. Dyrektor teatru planuje zapraszać najciekawszych twórców z Polski i ze świata. Nie tylko aktorów. „Jesteśmy otwarci na wszelkie formy sztuki, chcemy żeby w naszym obiekcie odbywały się wystawy, performance’y, żeby pojawiły się instalacje” – mówi Profesor Limon. Ważnym elementem działalności pozostanie działalność edukacyjna. Teatr współpracuje z ponad setką szkół z terenu województwa pomorskiego. Gdański Teatr Szekspirowski szkoli nauczycieli i pomaga im we wprowadzeniu technik teatralnych do edukacji, dzięki czemu trafia do młodych ludzi.

Dyrektor Teatru dodaje: „Nie chcemy, żeby nasz teatr stał się zamkniętą świątynią, dostępną tylko dla elit. Celem jego twórców jest stworzenie otwartej instytucji, gdzie mieszkańcy, bez konieczności kupowania biletu na spektakl będą mogli korzystać z wystaw i wernisaży. Współpracujemy z Akademią Sztuk Pięknych, z artystami wizualnymi, malarzami W budynku teatru będą odbywać się także imprezy, których bezpośrednim organizatorem nie będzie Gdański Teatr Szekspirowski.”

Gdański Teatr Szekspirowski to pierwszy teatr dramatyczny, wybudowany w Polsce od podstaw po II wojnie światowej. Autorem projektu jest Włoch, Renato Rizzi. Inwestycja kosztowała 95 mln zł brutto. Otwierany dach umożliwia wystawianie spektakli pod gołym niebem (w warunkach „elżbietańskich”). Teatr ma kubaturę ponad 53 tys. m3, powierzchnię całkowitą ponad 12 tys. m2, użytkową prawie 8 tys. m². W zależności od położenia scen i widowni (które nie będą posiadać stałego miejsca) teatr pomieści do 600 osób.

Źródło: news.o.pl

foto: Jerzy Pinkas; TeatrSzekspirowski.pl

foto: Jerzy Pinkas; TeatrSzekspirowski.pl

Bilety na wydarzenia* są do nabycia w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przy ul. Bogusławskiego 1 (od 19 września, do 22 września płatność wyłącznie gotówką).

*wyjątki:

Bilety na filmy filmy – dostępne w kasach kina Neptun,

na spektakl Maria Stuart (Teatru Wybrzeże ) – w kasach Teatru Wybrzeże,

na spektakl Sen Nocy Letniej (Bałtyckiego Teatru Tańca) – w Operze Bałtyckiej).

Terminy otwarcia kas w GTS:
19 września 2014 w godz. 9:00-15:00
20 września – 5 października od 13:00-20:00 lub do czasu rozpoczęcia spektaklu.

Rezerwacje w godz. 10:00-15:00 pod numerem telefonu 58 322 0845, oraz e-mailem: bow@teatrszekspirowski.pl

Bilety on-line (od 19 września): www.bilety.teatrszekspirowski.pl

Zagraniczne media o Teatrze Szekspirowskim:

BBC

Magazyn Exeunt

 

Źródło: Gdansk.pl. Trojmiasto.pl, BBC, Wikipedia, TeatrSzekspirowski.pl