Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

W piątek 22 lutego miało miejsce otwarcie nowoczesnego Centrum Nanotechnologii w Gdańsku. Całkowity koszt to ponad 73,6 mln złotych, z czego 85 proc. stanowi dotacja z Unii Europejskiej. Pozostałe pieniądze pochodzą z budżetu państwa – z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pierwszą część nowego centrum dydaktycznego, wyposażonego w specjalistyczne laboratoria i unikatową aparaturę badawczą, otwarto w piątek. Będzie ono kształciło w dziedzinie nanotechnologii i inżynierii materiałowej ze szczególnym uwzględnieniem rozwijającej się inżynierii materiałów funkcjonalnych. W budynku Centrum Nanotechnologii A jest  25 laboratoriów dydaktycznych  dostosowanych do różnych poziomów kształcenia (podstawowe, dyplomowe, doktoranckie) oraz sala audytoryjna i 10 sal seminaryjnych. Budowa czterokondygnacyjnego budynku o powierzchni ok. 7 tys. metrów kwadratowych trwała trzy lata (rozpoczęła się w lutym 2010 roku). Wszystkie pomieszczenia laboratoryjne gdańskiego centrum wyposażono w nowoczesną aparaturę dydaktyczno-badawczą m.in. wielofunkcyjny mikroskop pracujący w niskich temperaturach, skaningowe mikroskopy elektronowe, mikroskopy optyczne, mikroskop konfokalny oraz urządzenia do nanoszenia cienkich warstw nieorganicznych. Znajdują się tu także pomieszczenia seminaryjne, pracownia modelowania nanoukładów, pracownia zarządzania informacją naukową oraz audytorium na 142 osoby. Najdroższy przyrząd, którego zakup planowany jest w ramach projektu, szacowany jest na ponad 4,8 mln zł. Ta aparatura ultrawysokopróżniowa (UHV), przeznaczona m.in. do nanoszenia cienkich warstw i układów wielowarstwowych metodą PVD, ma się znaleźć w centrum za pół roku.

W marcu rozpoczną się prace przy budowie drugiego budynku Centrum, które  pomieści 11 sal laboratoryjnych o powierzchni 540 metrów kwadratowych, w tym jedną możliwą do podziału na trzy mniejsze sale; dwa pokoje do preparatyki, salę wykładową dla 120 studentów i dwie sale seminaryjne dla 36 studentów każda.