Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Parlament Europejski przyjął dzisiaj raport ws. unijnych celów energetyczno-klimatycznych na rok 2030. Rezolucję poparło 341 europosłów, odrzuciło 263, a wstrzymało się od głosu 26 eurodeputowanych.

Parlament Euorpejski poparł w niewiążącej rezolucji cel 40-proc. redukcji emisji CO2 do 2030r. Opowiedział się też za wiążącymi celami zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych do 30 proc. w 2030r. i zwiększenia o 40 proc. efektywności energetycznej.

Przeciw takim celom opowiadali się podczas wczorajszej debaty w PE polscy europosłowie wskazując na zagrożenia dla energochłonnego przemysłu, konkurencyjności gospodarki, a także na rosnące ceny energii elektrycznej w UE.

Poseł Jerzy Buzek przyznał, iż jest rozczarowany, że „wiele partii zamiast merytorycznej dyskusji wybrało włączenie odrealnionych celów klimatycznych do przedwyborczej kampanii”. Unia odpowiada za 12% globalnych emisji, według posła powinniśmy myśleć raczej, jak obniżać emisje w skali świata.

Z wyniku głosowania ucieszyła się frakcja socjaldemokratów w PE, a organizacja Greenpeace napisała, że głosowanie wysyła silny sygnał do rządów krajów UE przed spotkaniem ministrów 3 i 4 marca oraz szczytem UE 20-21 marca, gdzie najpewniej będą omawiane nowe cele klimatyczne i energetyczne na 2030 r.

Więcej informacji na stronie: http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/redukcja;co2;do;2030;roku;o;40;proc;tego;chce;europarlament,88,0,1472856.html

Informacja zamieszczona w ramach realizacji projektu
„Zielona Europa – zróbmy to razem” – edukacja jednostek z województwa pomorskiego w zakresie ochrony środowiska i jego zasobów, zagadnień energetycznych oraz zielonego transportu dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku