Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Per Brossela ad astra – Koncert „Hevelius, Mon Star” w Brukseli

18 września br. w centrum kulturalnym Botanique w Brukseli odbył się koncert upamiętniający 400. rocznicę urodzin gdańskiego astronoma, piwowara, rajcy miejskiego Jana Heweliusza. Impreza odbyła się pod patronatem Prezydencji Polskiej w Radzie Unii Europejskiej, a zorganizowana została przez Stowarzyszenie Pomorskie w Unii Europejskiej oraz gdyński Blues Club.

Koncert rozpoczął się od występu Tria Możdżer-Danielsson-Fresco, prezentującego zróżnicowany repertuar zarejestrowany na trzech wspólnie nagranych płytach. Grupa polsko-szwedzko-izraelska, stanowiąca sama w sobie mini-tygiel kulturowy, podbiła serca międzynarodowej publiczności tłumnie zgromadzonej w sali Orangerie (ok. 700 osób). Melodyjność, fantazja, subtelność oraz elegancja to znaki rozpoznawcze tego zespołu, który w trakcie koncertu zaprezentował doskonałe zgranie, wspinając się na wyżyny improwizacji. Muzyka przez nich wyczarowywana przywodzi na myśl muzykę sfer, którą Jan Kepler określa jako muzykę wszechświata dającą się objąć „nie uchem, a intelektem”. I w tym wypadku powiedzenie to można odnieść do jazzu kreowanego przez Trio.

Kolejną gwiazdą, a w zasadzie gwiazdozbiorem programu był A’freak-an Project, grupa trójmiejskich jazzmanów w składzie: Wojciech Staroniewicz –saksofon tenorowy, Przemek Dyakowski- saksofon tenorowy, Darek Herbasz- saksofon barytonowy, Marcin Janek- saksofon tenorowy, sopranowy, Dominik Bukowski – marimba, wibrafon, Janusz Mackiewicz –  gitara basowa, Adam Czerwiński – perkusja. Na afrykańskich instrumentach muzycznych zagrał Larry ‘Okey’ Ugwu, prawdziwy człowiek-orkiestra: animator kultury, muzyk, pedagog, aktor, prezenter telewizyjny, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Gościnnie zagrał z zespołem Leszek Możdżer. Zabrzmiały inspirowane Czarnym Lądem dynamiczne rytmy, swoista fuzja jazzu i muzyki etnicznej. Muzycy zabrali publiczność we wspaniałą podróż przez kontynenty i gatunki muzyczne. Podczas koncertu w tle wykorzystano wspaniałe, gwiezdne projekcje multimedialne Rafała Chomika. Warto dodać, że impulsem do stworzenia tego projektu były fotogramy Agnieszki Ledóchowskiej.

W przerwie między występami odbyło się losowanie komiksu poświęconego Heweliuszowi. Autorami komiksu pt „Uczeń Heweliusza” są Krzysztof Trystuła (rysunek) oraz Maciej Jasiński (scenariusz), zwycięzcy konkursu zorganizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. Życie i twórczość Heweliusza zostały zilustrowane na tle dziejów Gdańska.

Można zaryzykować stwierdzenie, że Jan Heweliusz byłby „wniebowzięty” gdyby owego wieczoru skierował lunetę na gwiazdy rozświetlające, szare i deszczowe zazwyczaj, niebo nad Brukselą.

Patronem honorowym wydarzenia był Samorząd Województwa Pomorskiego, a sponsorem głównym była Grupa Lotos S.A.

Przejdź do GALERII >>