Cieszymy się z sukcesu naszego wczorajszego wydarzenia organizowanego podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii wspólnie z Rumia Invest Park oraz partnerami ze Szkocji, Danii i Norwegii.

Sektor morskiej energetyki wiatrowej już teraz doświadcza niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej, który zostanie jeszcze bardziej nasilony ze względu na konieczną do zrealizowania zieloną transformację oraz na trwający kryzys energetyczny. Chcąc zwrócić uwagę instytucji unijnych na to wyzwanie, wspólnie z Rumia Invest Park aplikowaliśmy na początku roku o możliwość organizacji dyskusji podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii 2023 (EUSEW). Nasza inicjatywa została wyselekcjonowana jako jedna z 55 stacjonarnych wydarzeń promoujących konferencję EUSEW w Brukseli.

Debata miała na celu wspólne przedyskutowanie możliwych rozwiązań i działań, nawiązanie kontaktów oraz równoczesne zaprezentowanie na poziomie europejskim Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi, kluczowej inicjatywy pomorskiej.

Naszymi ekspertami w dyskusji byli:

  • Iván PINEDA, Director of Innovation, WindEurope (EU)
  • Agnieszka RODAK, CEO, Rumia Invest Park (PL)
  • Niels-Erik CLAUSEN, Associate Proffesor, DTU Wind &Energy (DK)
  • Audrey MACIVER, CEO, Highlands and Islands Enterprise (UK)
  • Atle BLOMGREN, Chief Scientist, NORCE Research (NO)
  • Lukasz KOLIŃSKI, Head of Unit, DG ENER, European Commission (EU)

Debatę można obejrzeć w jęz. angielskim tutaj.

Nie poprzestajemy na tym – przygotowujemy się już na organizację dwóch kolejnych wydarzeń podczas jesiennego Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów. Szczegóły wkrótce!