Czekaliśmy na ten moment dłużej niż rok! Ze względu na pandemię COVID-19 dwie poprzednie rundy konkursu zostały anulowane. Jednak nikt nie będzie pominięty - wyjątkowo tym razem rozszerzono przedział wiekowy i aż 60.000 biletów czeka na rozdysponowanie.

 

Czym jest DiscoverEU?

DiscoverEU to konkurs Unii Europejskiej, dzięki której młodzi ludzie mogą otrzymać bilet kolejowy po Europie.

Projekt powstał z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, ale został zainspirowany historią dwóch studentów z Niemiec: Vincenta-Immanuela Herra oraz Martina Speera, którzy odbyli podróż po Europie. Przemierzając 14 krajów nawiązali przyjaźnie, poznali inne kultury i dzięki temu odkryli swoją tożsamość europejską. Doszli do wniosku, że każdy młody Europejczyk powinien tego doświadczyć i wyszli z pomysłem darmowej podróży po Europie dla młodych osób.

Konkurs DiscoverEU wystartował po raz pierwszy w czerwcu 2018 r. Symbolicznie przeznaczony jest dla osób kończących 18 lat, ponieważ wiek ten postrzegany jest jako moment wkroczenia w dorosłość. Otwiera również możliwości aktywnego korzystania z praw przysługujących obywatelom Unii Europejskiej.

Kandydaci mogą przesyłać zgłoszenia w dwóch rundach odbywających się co roku. Zwycięzcy otrzymują od UE bilety na podróż koleją po Europie trwającą maksymalnie 30 dni.

Dotychczas 70.000 osób miało możliwość odkryć Europę dzięki tej inicjatywie.

 

Kto może wziąć udział?

Standardowo konkurs jest otwarty wyłącznie dla młodych ludzi, którzy mają ukończone 18 lat. Jednak poprzednie dwie rundy zostały anulowane ze względu na sytuację epidemiologiczną uniemożliwiając wielu młodym osobom wzięcie udziału. W związku z tym wyjątkowo przedział wiekowy aplikantów został rozszerzony w tej turze, tak aby dać szansę wygrania biletu również im.

Wymagania wobec kandydatów tej rundy:

  • Data urodzenia: 1 lipca 2001 r. (włącznie) – 31 grudnia 2003 r. (włącznie).
  • Obywatelstwo jednego z krajów UE (należy podać numer dowodu tożsamości lub paszportu).

 

Co należy zrobić?

Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać zgłoszenie do wtorku 26 października 2021 r. (godz. 12.00). Link do strony znajduje się poniżej.

Kandydaci muszą rozwiązać quiz składający się z 6 pytań dotyczących historii i kultury Europy. Komisja Europejska następnie wyłania zwycięzców.

Młode osoby o szczególnych potrzebach (np. o ograniczonej sprawności ruchowej lub niedowidzące) będą miały prawo do dodatkowego wsparcia.

 

Więcej szczegółów: