Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych ze Słupska (PZPK) dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku reprezentował Polskę i nasz region jako jeden z 44 wystawców projektów środowiskowych podczas tegorocznego Zielonego Tygodnia (Green Week) odbywającego się w dniach 3-5 czerwca w Brukseli. PZPK przybliżył inicjatywę ratowania raka szlachetnego na Pomorzu. Projekt realizowany w ramach „Czynnej ochrony raka szlachetnego w jeziorach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych”, specjalnie na czas Zielonego Tygodnia został zatytułowany „Rak szlachetny – poznaj by ocalić”.

Rak szlachetny zamieszkuje jeziora i rzeki województwa pomorskiego, jest traktowany jako gatunek wskaźnikowy czystości wód. Dawniej odłowy raka szlachetnego stanowiły pożądany towar eksportowy, ale ze względu na chorobę tzn. raczą dżumę wywołaną przez pierwotniaka należącego do typu lęgniowców, a także ze względu na gatunki introdukowane takie jak rak pręgowany, rak szlachetny uznany został za gatunek narażony na wyginięcie. Ten właśnie problem PZPK próbował przybliżyć szerokiej liczbie odbiorców podczas Zielonego Tygodnia 2015, tym samym zachęcić każdego do przyczynienia się do odrodzenia populacji raków szlachetnych.

Aby zachęcić i zainteresować jak najwięcej odbiorców problemem, budowany był model raka szlachetnego tzn. GigantoRak. Model został stworzony z około 600 elementów sklejki, wspomaganych drewnianym stelażem. Połączenie wszystkich elementów wymagało przestrzennego myślenia, a także zaangażowania i inwencji przy dużej ilości cierpliwości. Każdy z elementów układanki posiadał swój główny numer identyfikacyjny, a także po trzy numery pomocnicze, które po dodaniu liczby jeden wyznaczały kolejne elementy.  

Osoby odwiedzające stoisko zostały w sposób czynny włączone do stworzenia modelu, co dawało możliwość przyciągnięcia większej ilości osób, a także w ciekawy, oryginalny sposób podzielenia się zagadnieniem. Zainteresowanie projektem było ogromne, a wspólna praca nad stworzeniem modelu umożliwiła zaprezentowanie problemu w sposób niezwykle przystępny. Można powiedzieć, że własnoręczna praca pozwoliła na utożsamianie się z projektem, dlatego też duża grupa osób pomagających w „budowie” wracała obserwować kolejne kroki powstawania modelu. Wszyscy zaangażowani na pamiątkę tworzenia otrzymali upominek związany z rakiem szlachetnym.

Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli w ramach Stowarzyszenia Pomorskie w Unii Europejskiej wsparło PZPK w koordynacji projektu. Dziękujemy bardzo za okazane zaufanie, jednocześnie mając nadzieję na kontynuację współpracy w przyszłym roku.

GigantoRak podzielony na mniejsze części wraca już do Polski, 4 lipca  w godzinach 15.00 – 18.00 pojawi się podczas „Święta raka szlachetnego” we Wdzydzach Kiszewskich na plaży koło hotelu Niedźwiadek, właśnie tam będziecie mieli możliwość wspomóc reprezentację Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w odbudowie modelu raka szlachetnego, serdecznie zapraszamy.

 

 

 

Galeria zdjęć  

 

Informacja zamieszczona w ramach realizacji projektu
„Zielona Europa – zróbmy to razem” – edukacja jednostek z województwa pomorskiego w zakresie ochrony środowiska i jego zasobów, zagadnień energetycznych oraz zielonego transportu dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku