Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Spot z najlepszymi praktykami z zakresu innowacji medycznych w Horyzoncie 2020 to pierwsza odsłona kampanii #PomorskiHoryzont.

Zanim zaprezentujemy kolejne obszary tematyczne, chcemy powiedzieć nieco więcej o każdym z czterech projektów z zakresu zdrowia.

EuCanImage

Jak sztuczna inteligencja może wspierać leczenie nowotworów pod postacią spersonalizowanej terapii? Kiedy uda się stworzyć indywidualny model nowotworu dla każdego pacjenta na wzór swoistego odcisku palca? Na te i inne pytania odpowiada EuCanImage, w którym bierze udział Gdański Uniwersytet Medyczny.

Więcej: https://www.youtube.com/watch?v=kPTdnJuJCJk

EJP RD

Za rzadko mówimy o chorobach rzadkich, dlatego tak ważny jest kolejny projekt Gdańskiego Uniwersytety Medycznego. EJP RD to międzynarodowe działania uniwersytetów, ośrodków badawczych, szpitali i organizacji pacjenckich. Oparte na szybkim postępie naukowym oraz innowacjach medycznych, zapewnią lepszą opiekę nad chorymi.

Więcej: https://www.youtube.com/watch?v=o9QeY9LrD1U

KATY

KATY, w realizację którego jest zaangażowany Uniwersytet Gdański z zespołem naukowców Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi, jako drugi z projektów bazuje na szybko rozwijającej się technologii sztucznej inteligencji. Jego celem jest stworzenie inteligentnego systemu, na bazie AI właśnie, wspierającego lekarzy w opracowaniu spersonalizowanej terapii raka nerki (tzw. terapii celowanej).

TREG

Czy innowacyjna terapia metodą TREG, wykorzystująca własne komórki pacjenta do przeciwdziałania rozwojowi objawów klinicznych cukrzycy typy 1, będzie wkrótce standardem leczenia tej choroby autoimmunologicznej? Projekt TREG wspomaga trzecią fazę badań klinicznych, które są prowadzone przez gdański zespołu Poltreg.