Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Transport kombinowany (z użyciem wielu środków) oraz zintegrowany transport przesiadkowy od wielu lat postrzegane są jako skuteczne środki na zakorkowane drogi. Ale nie tylko o korki tu chodzi. Są to przede wszystkim rozwiązania przyjazne środowisku, ograniczające koszty podróży i emisję CO2. Dla szerszej promocji ekonomicznego i przyjaznego środowisku podejściu do kwestii transportu, Dyrekcja Generalna ds. Mobilności (DG MOVE) ogłosiła rok 2018 „Rokiem Transportu Multimodalnego”.

Przy tej okazji Komisja Europejska zapowiedziała przegląd infrastruktury i rozwiązań technologicznych oraz analizę istniejących programów zachęcających do korzystania z transportu publicznego.
 

W celu jak najszerszego propagowania idei „Roku Transportu Multimodalnego” organizowany jest szereg konferencji i wydarzeń towarzyszących na terenie całej Europy:

     High-level Conference on European Multimodal Freight Transport (Sofia, Bułgaria, 20 marca br.)

     Transport Research Area (Wiedeń, Austria, 16-19 kwietnia br.)

     TEN-T Days Connecting Europe (Lublana, Słowenia, 25-27 kwietnia br.)

     5th European Conference on Sustainable Urban Mobility Plans (Nikozja, Cypr, 14-15 maja br.)

     European Mobility Week (różne miasta w całej Europie, 16-22 września br.)

Zachęcamy do lektury najnowszej analizy sporządzonej przez Komisję, która dotyczy wpływu opodatkowania na korzystanie z poszczególnych połączeń międzymiastowych. Jednym z opisanych przykładów jest połączenie Helsinki–Gdańsk.

Więcej informacji na temat „Roku Transportu Multimodalnego” znajdą Państwo na stronach Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu (w języku angielskim):

https://ec.europa.eu/transport/themes/logistics-and-multimodal-transport/2018-year-multimodality_en

Materiał pomocniczy:

https://www.interregeurope.eu/policylearning/news/2766/european-commission-announces-initiatives-for-2018-year-of-multimodality/

 

Informacja zamieszczona w ramach realizacji projektu
„Zielona Europa – zróbmy to razem” – edukacja jednostek z województwa pomorskiego w zakresie ochrony środowiska i jego zasobów, zagadnień energetycznych oraz zielonego transportu dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku