Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to coroczna kampania, zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku. Tegoroczne hasło to „Smart mobility. Strong economy”, odnoszące się do związku pomiędzy transportem i ekonomią. Jak co roku tydzień rozpocznie się dnia 16 września. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany środków przemieszczania się na bardziej przyjazne środowisku: chodzenie pieszo, jazdę na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej bądź car-poolingu. W tegorocznej już 15 edycji Komisja Europejska zachęca lokalne władze i społeczeństwo do opinii na temat inteligentnej i zrównoważonej mobliność jako dobrej inwestycji dla Europy.

Pierwszy w historii dzień pod hasłem „W moim mieście bez samochodu” odbył się we Francji w 1998 roku. Powodzenie francuskiej inicjatywy dało początek corocznej kampanii Europejskiego Tygodnia Mobilności, obchodzonej już od 2002 roku.

Zwieńczeniem inicjatywy jest Dzień Bez Samochodu, kiedy to kierowcy przekonywani są do zrezygnowania z samochodu tego dnia i wymiany wysokoemisyjnego środka transportu na rower lub inną komunikację publiczną. W wielu europejskich miastach oferowane są bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. W trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu poszczególne regiony przygotowują szereg akcji związanych z ideą zrównoważonego rozwoju transportu.

Do tej pory najwięcej zgłoszeń otrzymano od miast hiszpańskich, austriackich i węgierskich. Na liście uczestników znajduje się sześć polskich miast, w tym Gdańsk.

Zatem zachęcemy wszystkie samorządy oraz organizacje pozarządowe, szkoły bądź firmy prywatne do włączenia się w inicjatywę Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2016.

Film promocyjny tej kampanii dostępny również w języku polskim znajdziesz pod tym linkiem.

 

Informacja zamieszczona w ramach realizacji projektu
„Zielona Europa – zróbmy to razem” – edukacja jednostek z województwa pomorskiego w zakresie ochrony środowiska i jego zasobów, zagadnień energetycznych oraz zielonego transportu dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku