Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

Ponad 80 gości przybyło do gdańskiego Startera posłuchać o przyszłości rozwoju gospodarki morskiej w naszym regionie. Konferencja przyciągnęła ekspertów z bogatym doświadczeniem w branży oraz start-upy z ich innowacyjnymi rozwiązaniami. Konferencja odbyła się pod przewodnictwem Rady Inteligentnej Specjalizacji Pomorza z obszaru offshore i technologii portowo-logistycznych we wspólpracy m.in. z projektem Smart Blue Regions, realizowanym w naszym Stowarzyszeniu.
W rozważaniach podejmowano nie tylko tematy morskie. Zastanawiano się również nad perspektywami dla Pomorza.  Na konferencję przyjechało ponad 80 gości nie tylko z Polski, ale i z całej Europy. Prelegenci omówili najważniejsze tematy związane z rozwojem nowoczesnych technologii morskich oraz branży logistycznej.
Ważnym głosem w dyskusji była wypowiedź zaproszonego w ramach projektu SMART BLUE REGIONS, profesora Binyamin Mantina z Luksemburga, który opierając się na przykładach z portów europejskich i amerykańskich, omówił przeszkody na jakie może trafić branża morska. Podkreslił tez znaczenie transportu intermodalnego. Polscy uczestnicy spotkania byli też bardzo zainteresowani możliwościami pogłębienia polsko-luksemburskich kontaktów gospodarczych.
Ważnym punktem spotkania była też prezentacja morskich start-upów. Wystąpienia praktyków cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnicy poznali na przykład z rozwiązaniami zarządzania energią w portach czy systemem sterowania ruchem pojazdów. Była również okazja do zapoznania się z projektem Polski Port Community System, który jest informatyczną platformą wymiany danych pomiędzy portami a firmami logistycznymi. Takie systemy z powodzeniem funkcjonują w portach Europy Zachodniej, a obecnie są powoli wdrażane w polskich portach. Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że konferencja przyczyniła się do zacieśnienia relacji biznesowych, a pomysły jakie pojawiły się w rozmowach będą rozwijane.