Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

W dniach 4-5 września 2016 roku, odbył się szczyt grupy G20. Liderzy 19 największych gospodarek świata oraz Unia Europejska spotkali się w Hangzhou, w Chinach. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia były innowacja i rozwój, które mają być kluczem do rozwiązania kryzysu ekonomicznego na świecie. Reprezentantami UE byli Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

 

Liderzy G20 podczas spotkania przyjęli komunikat o:

W sytuacji kryzysu spowodowanego przez falę migracyjną uchodźców, liderzy państw członkowskich ustanowili globalne starania dotyczące potrzeby ochrony i rozwiązania przyczyn kryzysu migracyjnego. Zaapelowali o wzmocnienie pomocy humanitarnej i sprawniejsze przesiedlanie uchodźców.

W przeciwdziałaniu terroryzmowi, przedstawiciele potwierdzają swoją solidarność w jego zwalczaniu i jego finansowaniu.

Grupa G20 podkreśliła również znaczenie jak najszybszego przyłączenia się do paryskiego porozumienia klimatycznego.

Światowi liderzy gospodarczy wyrazili swoją determinację w użyciu wszelkich narzędzi politycznych, wliczając w to politykę finansową, fiskalną oraz strukturalną, aby osiągnąć silny, zrównoważony i sprzyjający włączeniu społecznemu wzrost. W tym celu, stworzyli plan akcji w Hangzhou wzywający do porozumienia i pełnego wdrożenia strategii.

Na szczycie odbyła się także dyskusja odpowiadająca na pytanie jak dalej kontynuować otwarty i trwały system finansowy oraz wspierający międzynarodowy system podatkowy. Liderzy chcą zrobić wszystko, żeby zwiększyć wolny rynek ekonomiczny i promować integrację handlową, jak i przyczynić się do wdrożenia zaplanowanej na rok 2030 agendy ds. zrównoważonego rozwoju.

Przy okazji szczytu w Chinach, Prezydenci Tusk i Juncker spotkali się z Recepem Tayyipem Erdoğanem, Prezydentem Turcji, w celu przedyskutowania relacji między UE a Turcją i kontynuowaniem współpracy w zakresie migracji.

12 edycja szczytu G20 odbędzie się w 2017 roku w Niemczech.