Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

30 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie placu imienia Solidarności 1980 oraz agory imienia Simone Veil przy Parlamencie Europejskim w Brukseli. Inicjatorem pomysłu nazwania esplanady imieniem Solidarności był eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski, a Jerzy Buzek – szef Parlamentu Europejskiego pomysł ten zrealizował.

– Ćwierć wieku temu wołaliśmy w Polsce „Nie ma wolności bez Solidarności”. Dzisiaj tutaj, w sercu Europy, wołamy – nie ma Europy bez solidarności. Solidarności, która daje odwagę i siłę, aby nie tylko wywalczyć wolność, ale aby z niej z szacunkiem i godnością korzystać –  tak mówił Jerzy Buzek podkreślając, że międzyludzka solidarność potrzebna jest nie tylko Unii Europejskiej, ale także całemu światu i że nie ma lepszego miejsca w Europie by uhonorować zasługi Solidarności.

Wśród gości z Polski znaleźli się premier Donald Tusk i szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz były premier Tadeusz Mazowiecki. Komisję Europejską reprezentował osobiście Jose Manuel Barroso, a gościem honorowym była Simone Veil – pierwsza przewodnicząca demokratycznie wybranego Parlamentu Europejskiego. Jej imieniem nazwano plac znajdujący się przed Parlamentem Europejskim.

W części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.Wieczorem na zakończenie uroczystości zagrał zespół Myslovitz.