Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

W dniach 10-12 maja mieliśmy przyjemność gościć w naszym Biurze w Brukseli dwunastoosobową grupę przedstawicielek zespołu Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów. Grupa ta złożona była z dyrektorek placówek edukacyjnych, przedstawicielki poradni psychologiczno-pedagogicznej, uniwersytetu, straży miejskiej oraz urzędu.

Celem wizyty było zapoznanie się z tematyką integracji imigrantów poprzez edukację i umożliwienie uczestniczkom przyjrzenia się praktykom stosowanym w Brukseli, aby sprawdzone rozwiązania można było wdrożyć w ramach Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów.

Pobyt w Brukseli rozpoczął się od powitania grupy przez pracowników Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego. Po południu zorganizowano spotkanie z europosłem Bogdanem Wentą, członkiem Komisji Kultury i Edukacji oraz Komisji Rozwoju Parlamentu Europejskiego. Następnie grupa uczestniczyła w spotkaniu z Dyrektor Polskiego Centrum Kształcenia im. Św. Pawła II, która przedstawiła funkcjonowanie polskiej szkoły oraz stosowanych w niej metod nauczania.

Drugi dzień pobytu w Brukseli rozpoczął się od wizyty w Instytucie des Filles de Marie. Jest to jedna z kilku brukselskich szkół, w której istnieją klasy przygotowawcze dla dzieci niemówiących w języku francuskim. Uczestniczki wizyty miały okazję wziąć udział w prowadzonych lekcjach oraz porozmawiać i wymienić się doświadczeniami na temat edukacji oraz integracji dzieci w nowym środowisku kulturowym.

Następnie gościliśmy w naszym Biurze Aleksandrę Olejnik z zespołu ds. współpracy z organizacjami międzynarodowymi i pracownikiem Biura Strategii Miasta Łódź, oraz Beverly Bernard, koordynatorkę partnerstwa ds. przeciwdziałania ubóstwu z Belgijskiego Ministerstwa Integracji Społecznej. Razem zaprezentowały sposób w jaki miasta mogą się rozwijać oraz walczyć z ubóstwem w ramach partnerstwa EU Urban Agenda. Kolejna prezentacja Erika Ballhausa z Komisji Europejskiej, a dokładniej z Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego, dotyczyła integracji uchodźców oraz imigrantów poprzez edukację w zakresie projektów UE.

Grupa zakończyła drugi dzień wizyty w La Petite Ecole placówce zajmującej się pracą z dziećmi uchodźców. Uczestniczki wizyty mogły porozmawiać z założycielkami placówki oraz wolontariuszkami, które tam na co dzień pracują. Przedstawiono kolejno genezę powstania placówki, zasady jej funkcjonowania oraz stosowane metody nauczania.

W ostatni dzień swojego pobytu w Brukseli przedstawicielki zespołu Gdańskiego Modelu Integracji  Imigrantów spotkały się z Agnieszką Niźnikiewicz-Przetacznik, psychologiem, edukatorem, pracownikiem świetlicy popołudniowej Szkoły Europejskiej i specjalistką ds. mediacji międzykulturowych oraz Gracjaną Woźniak, terapeutką pedagogiczną w Szkole Europejskiej nr 1 w Brukseli. Obie przedstawiły kulisy swojej pracy oraz problemy jakie dotyczą uczniów w środowisku wielokulturowym.
 

Przy okazji udziału w Komitecie Regionów Marszałek Mieczysław Struk oraz Prezydent Miasta Gdańsk Paweł Adamowicz odwiedzili Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego i spotkali się z przedstawicielkami zespołu Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów. Rozmawiali oni na temat grudniowej wizyty Prezydenta w La Petite Ecole, którą Panie miały okazję odwiedzić podczas swojego pobytu w Brukseli.

 

Serdecznie dziękujemy naszym gościom za zaangażowanie, interesujące i inspirujące debaty oraz przemiłą atmosferę podczas całego pobytu.