Uwaga

Ten artykuł pochodzi z archiwum serwisu WWW i może nie spełniać kryteriów związanych z dostępnością definiowanych przez standard WCAG2.1AA.

W dniach 11-15 lipca 2016 roku Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli gościło w swojej siedzibie przedstawicieli Stowarzyszenia EDUQ z Lęborka – laureatów nagrody Bursztynowego Mieczyka.

 

Pierwszego dnia wizyty studyjnej goście spotkali się z Europosłem Bogdanem Wentą – członkiem Komisji Kultury i Edukacji oraz Komisji Rozwoju. W tym samym dniu, mieli również możliwość zwiedzenia Parlamentu Europejskiego.

W środę 13 lipca w siedzibie Biura  miały miejsce merytoryczne spotkania z zaproszonymi prelegentami. Po wcześniejszym powitaniu uczestników i przedstawieniu działalności Stowarzyszenia Pomorskie w Unii Europejskiej przez Panią Sylwię Skwarę, delegaci z Lęborka uczestniczyli w spotkaniach z Panią Agnieszką Horak (I Sekretarz ds. kultury, polityki audiowizualnej i prawa autorskiego) ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, oraz Panią Sarah Farndale (Koordynator ds. komunikacji) z European Youth Forum.

Kolejnego dnia przedstawiciele Stowarzyszenie EDUQ odbyli szereg spotkań w Komisji Europejskiej. Wizyta została zorganizowana pod przewodnictwem Pani Ewy Krzemień, z Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji.

 

Pierwszym prelegentem, który wygłosił prezentacje, był Pan Piotr Szymański, reprezentant Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji. Tematem jego wystąpienia była rola i funkcjonowanie Komisji Europejskiej jako politycznego organu wykonawczego UE.

 

Następnie goście odbyli spotkanie z Panią Joanna Baszturą, przedstawicielem Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury. Główny wątek, który został poruszony podczas tej prelekcji to kształtowanie polityki edukacyjnej w Unii Europejskiej poprzez programy edukacyjne i współpracę w zakresie polityki edukacji z państwami członkowskimi.

 

Ostatnim mówcą tego dnia był Pan Rafał Rudnicki z Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji, który poruszył temat dialogu Komisji Europejskiej z obywatelami.