W dniach 20-22 maja 2024 r. zorganizowaliśmy wizytę studyjną w Kilonii i innych miejscowościach kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn

W wizycie współorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego uczestniczyło 15 osób. W grupie mieliśmy reprezentantów: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Starostwa Powiatowego w Starogardzie, Miasta Ustka, Gminy Tuchomie i Gminy Szemud.

Byliśmy w Kilonii i innych miejscowościach kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn. Spotkaliśmy się z przedstawicielami władz regionalnych (Ministerstwo Energetyki, Ochrony klimatu, Środowiska i Przyrody oraz Ministerstwo Rolnictwa, Obszarów Wiejskich, Europy i Ochrony Konsumentów) i lokalnych (Urząd Miasta Kilonii) oraz poznaliśmy strategie, działania i projekty związane z gospodarką odpadami, np. Zero Waste Kiel. Odwiedziliśmy Centrum AlteMu, gdzie poznaliśmy pasjonatów i aktywistów wdrażających społeczne projekty: GLÜCKS LOKAL, Werk Statt Konsum i WERTSTOFFBOX działające na rzecz Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Fundacja Heinrich-Böll-Stiftung SH, podzieliła się z nami doświadczeniami w realizacji swoich projektów energetycznych i GOZ-owych: Bewirk – Razem dla Klimatu, Rural Energy Communities LV oraz Creative Cultural Cities (w którym też jesteśmy partnerem). Zwiedzaliśmy także Zakład Utylizacji Odpadów w Bergsted i Biogazownię w Honigsee. Mieliśmy też możliwość odwiedzenia Portu Morskiego w Kilonii i zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami energetycznymi.

Dziękujemy za aktywny udział, dobry humor i otwarte umysły uczestników z naszego regionu – mamy nadzieję, że to co zobaczyliśmy może być inspiracją do regionalnych i lokalnych działań w województwie pomorskim. Naszym niemieckim gospodarzom dziękujemy za miłe przyjęcie, uprzejmość i profesjonalne przedstawienie bardzo interesujących, choć czasem trudnych, ale też ważnych i aktualnych zagadnień. Specjalne podziękowania dla naszej tłumaczki za profesjonalizm i wszechstronność w tłumaczeniu oraz kierowcom z PKS Gdańsk za sprawną podróż.