9 lutego 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Unijni Eksperci dla Pomorza” organizowanego dla naszych członków pt. „Edukacja na rzecz transformacji ekologicznej”.

Unia Europejska w ramach Europejskiego Zielonego Ładu zachęca i wspiera sektor kształcenia do podejmowania działań na rzecz bardziej ekologicznej przyszłości. Mając na uwadze dobrobyt młodego pokolenia, które w swoim życiu będzie musiało zmierzyć się z wyzwaniami kryzysu klimatycznego, koniecznym jest wyposażenie społeczeństwa w odpowiednie narzędzia adaptacyjne, a także przekazanie wiedzy oraz wykształcenie umiejętności.

W całej Europie podejmowanych jest wiele inicjatyw edukacyjnych dotyczących środowiska i klimatu. Jednak trzeba zrobić znacznie więcej, aby uczenie się z myślą o zrównoważonym rozwoju stało się systemowym elementem polityki i praktyki edukacyjnej w UE. Celem wydarzenia było podzielenie się dobrymi praktykami z poziomu europejskiego, krajowego, regionalnego oraz lokalnego oraz inspiracja do większych działań w tym zakresie.

W spotkaniu udział wzięli:

 • Katarzyna BAŁUCKA-DĘBSKA
  Dyrekcja Generalna ds. Działań w dziedzinie Klimatu (DG CLIMA)
  Komisja Europejska
 • Tomasz ORDZA
  Ambasador Europejskiego Paktu Klimatycznego oraz programu e-Twinning
  Szkoła Podstawowa w Dąbrówce
 • Joanna STUDZIŃSKA
  Kolektyw „Mamy Projekt” wraz z projektem EkoEksperymentarium
 • Kamila KUBIC
  Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku
 • Anna BORYS
  Urząd Miejski w Rumi

Serdecznie dziękujemy prelegentom za zaprezentowanie inspirujących projektów oraz podzielenie się swoją ekspertyzą. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za obecność, zaangażowanie w dyskusję i zainteresowanie tematyką wydarzenia.

Poniżej znajdą Państwo prezentacje naszych gości: